Jõuetuse ja toitumise seos? 16.01.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Küsimuse esitamiseks pean natukene oma lähiminevikku lahti seletama. 2009.kevadel alustasin Herbalifega tegelemisega, kus kaalu peal näitas, et minu rasvaprotsent on suur. Hakkasin seal ka töötama ja muutusin poes käies täielikuks pedandiks. Olen 181cm pikk ja kaalun 58kg. Umbes nii on mu mõõdud olnud viimastel aastatel kogu aeg. Sõin seda Herbalifet kolm kuud ja tegin pausi, siis hakkas järsku kehakaal tõusma, läksin füüsilisele tööle ja hakkasin tavatoitu sööma. Järgnes tunne, et vaja jälle Herbalifet kasutada, kasutasin jälle paar kuud, kuid siis hakkas see mulle vastu ja lõpetasin. Kuna tööl enam ei käinud, kuid trenni jätkasin, kehakaal enam ei tõusnud. Depressioon on kogu aja vältel samuti esinenud ning tahtnud palju magada. Pulss on kõrge ja vererõhk on madal. Vahetevahel soovisin rohkem süüa vahel vähem. Läinud sügisest alates hakkasid aga ilmnema probleemid. Minu toidukava näeb ette palju kala, keskmiselt liha ning pastad, pitsad ja igasugused külmutatud juurviljad. Kartulit, pastat ja hamburgerit on ikka ka läinud. Seda kiire eluviisi tõttu. Magusaisu käib hooti, vahepeal ei taha üldse, aga vahel sööks terve tahvli šokolaadi korraga ära. Niiipalju siis toitumisest, aga nüüd probleemist. Nimelt hakkasid mul enne jõule pihta imelikud kõhuvalud. Tegin üle pika aja natukene sporti ja peale seda, kui sõin korraliku prae ära, olin omadega täiesti läbi. Mul üleüldse on viimasel ajal olnud väike isu aga siis hakkas toit mulle lausa vastumeelt olema, ei suutnud selle lõhnagi tunda. Kui natukene midagi sõin, siis kohe hakkas kõht valutama. Käisin üks kord trennis ja seal pidin kokku kukkuma, nii paha hakkas. Pea hakkas ringi käima,kõrvad läksid lukku ja süda kloppis. Peale trenni oli suur kõhuvalu ja kui toitu proovisin, oksendasin kõik välja... ise tuli, mina esile ei kutsunud. Anoreksiat ei saa mul samas olla, kuna ma ei näljuta end tahtlikult. Ma saan aru, et pean sööma ja söön ka, kuid selline tunne on, nagu näriksin paberit ja neelan ruttu alla, et ei peaks kaua seda tegevust jätkama. Söögikogused on mul väikesed, kusagil 250grammi korraga on juba palju söödud. Söön kaks korda päevas ja õhtuti joon teed, seedimine korras. Jookidest joon palju teed ja segumahla ning vett, hommikuti ka kohvi. Vahepeal ei saanud kohvi üldse juua, kuna kohe hakkas süda kloppima, kuid nüüd jälle saab. Suust tuleb hommikuti ka vastikut maksahaisu. Ma söön muidu ka antidepressante ja arvasin, et ehk need võtavad mul söögiisu ära, võibolla minu kehakaalule ja organitele vastavalt on need kogused natuke talumatud, ei oska öelda? Proovinud olen ka erinevaid toidulisandeid- Gerimaxi ja lihtsalt vitamiine, magneesiumit, kuid need teevad enesetunde veelgi halvemaks. Piima ma joon ja juustu söön ka, valgupuudust nagu ei tohiks olla. Nüüd siis kirjeldanud olukorda, tulen tagasi küsimuse juurde, et kas see, kui süüa 40mg Paroxetini ja 0,5mg Xanaxit vahel harva juurde, võib mõjutada minu isu kadumist? Või olen ära rikkunud organismi selle Herbalife kuuride tegemisega? Mida peaksin ette võtma, et oleks jälle jõudu ja energiat, et mulle jälle toit maitsema hakkaks?

Ette tänades,
M.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Esimeses järjekorras soovitaksin pöörduda arsti vastuvõtule, et välistada võimalikud mao-sooletrakti häired, mida kirjas mainitud toitumistavad võivad olla põjustanud. Edasi tuleks tegeleda nii toitumise kui psühholoogilise poolega ning soovitavalt pöörduda siingi spetsialistide konsultatsioonile.
Heade soovidega, dr.Ehala