Valkude ja süsivesikute koos söömine 07.02.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere päevast!
Sooviksin küsida, et kas käitun väga valesti kui üldjuhul tarbin eraldi valke ning süsivesikuid. Nt kui söön liha siis ei söö kõrvale riisi/kartulit vms vaid toorsalateid. Ning kui söön nt makarone siis juurde juurviljad, mitte liha. Kuidas oleks õigem? kas süüa neid siiski koos või eraldi, kuidas on lood valkude ja raua (mul kerge aneemia) imendumisega?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Usun, et kirjeldatud dieet nõuab väga täpset toidukordade ja menüü planeerimist, et saada tõepoolest kõik organismile vajalik oma toidulaualt kätte. Kui tunnete, et taoline toitumisviis teile sobib, jälgige eelkõige, et ei tekiks oluliste toitainete puudust. Võimalik, et vajate menüü tasakaalustamiseks söögikordade arvu tõstmist. Vaatamata toiduainete piiratud kombineerimisele peab toidulaud jääma mitmekülgseks. Soovitan teil endale selgeks teha toidupüramiidil põhinevad toitumissoovitused. Kui teil esineb aneemia, tuleks esiteks välja selgitada viimase põhjus. Kui aneemia pole tingitud mingist haigusest vaid raua, foolhappe või vitamiin B12- e vähesusest toidus, tuleks menüüsse tuua enam viimaseid elemente sisaldavaid toiduaineid. Infot selle kohta saate näiteks terviseinfo.ee leheküljelt (toitumisprogramm). Aneemia tõsisemate vormide puhul võib osutuda vajalikuks ka tablettravi.
Heade soovidega, dr.Ehala