Toitumine eeldiabeedi puhul 06.11.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 53a naine, 178 pikk, kaalun 85 kg. Glükohemoglobiini tase on normi ülemisel piiril. Soovin tasapisi kaalu langetada ja toitumisega veresuhkru taset kontrollida. Tarvitan arsti soovitusel Metforali 2*500. Milline oleks soovituslik süsivesikute, valkude ja rasvade vahekord eeldiabeedi korral? Perearst soovitab süüa 15 leivaühikut ehk 150 g süsivesikuid päevas. 150g = 600 kcal Kas seda ei ole pikemas perspektiivis vähe? Olles lugenud mitmeid materjale tervisliku toitumise kohta, sh diabeedi korral, siis saan aru, et süsivesikuitega peaks katma vähemalt 50% päevasest toiduenergiast. Olen ka tuttav nn kiirete ja aeglaste süsivesikute toimega, proovin jagada toiduenergia päeva peale ühtlaselt. Kuid isegi kaalu langetamisel jääb minu arust selline süsivesikute kogus väheseks. Palun nõu! Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Soovituste andmiseks tuleks enam teada nii teie eluviisi kui praeguse toitumise kohta. Oluline pole ainult, süsivesikute-valkude-rasvade vahekord, aga ka see, millistest toiduainetest need pärinevad ja millal ning millega koos midagi sööte. Selleks oleks vaja analüüsida aga toidupäevikut. Süsivesikute piiramine veresuhkru paremaks kontrolliks on diabeedi puhul tavaline praktika. Süsivesikuid võib olla ka vähem kui 50% E, eriti kui valitakse toiduaineid, mis on rikkad kiudainete poolest. Kui süsivesikute hulk menüüs on madal või väga madal (< 40 % E ) peab menüü olema väga kaalutletud, et toitumisega tõesti soovitud eesmärki saavutada, kuid teatud juhul on see õigustatud. Leidmaks sobivat süsivesikute päevast kogust tuleb arvestada lisaks nii töörütmi kui liikumisaktiivsusega.
Parim viis toitumise korrigeerimiseks on pöörduda nõustamiseks toitumisterapeudi poole, et leida koostöös teile sobivaim toiduvalik..

Parimatega, dr. Ehala