Veresuhkur 22.08.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen viimased kuu aega proovida pöörduda tervislikuma toitumise suunas. Seega - kas saaksite palun anda mõned juhised ja näpunäited, millistele toidugruppidele keskenduda, mida vältida, millistes kogustes süüa, et hoida veresuhkur normis. Mul on noorest elueast alates olnud kõrge veresuhkur ja eelsoodumus peres veresuhkurtõvele. Suurim hirm, et üks hetk võib kõrge veresuhkur viia veresuhkurtõveni. Lisaks küsimus ka puuviljade kohta - mida soovitaksite vältida, mida eelistada, mis kogustes süüa?

Ette tänades!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tasakaalustatud ja vajadustepõhise söömise kohta saate lugda toitumine.ee leheküljelt. Teie energiavajadus ja päevaste toiduportsjonite hulk toidugruppide lõikes sõltuvad j teie pikkusest, liikumisaktiivsusest, praegusest kaalust ja tervisest. Mainitud leheküljelt leiate nii infot kui saate pidada toidupäevikut ja vaadata, mida toiduvalikus on liiga palju, mida liiga vähe Mõned üldpõhimõtted siiski on, kui rääkida veresuhkrute paremast kontrollist. Oluline on regulaarne söömine. Vaadake, et päevased süsivesikute allikad (teraviljatooted, kartul, puuviljad, jm) jaotuksid päeva lõikes võimalikult ühtlaselt. Kindlasti tuleks vältida süsivesikute suurt osakaalu õhtuti. Jälgige, et menüüs oleks piisavalt köögivilju, minimaalselt 200-300 grammi päevas. Soovitavalt aga enam. Tutvuge toitude glükeemilise indeksi mõistega ja eelistage väiksema glükeemilise indeksiga tooteid. Näiteks on täistera pasta väiksema glükeemilise indeksiga kui tavaline pasta. Marjade glükeemiline indeks on sageli madalam kui puuviljadel, jne.
Eelistage täisteratooteid ja vähendage ning võimalusel vältige rafineeritud jahust tooteid.
Rääkides diabeedist on oluline hoida oma kaal kontrolli all ning liikuda piisavalt. Vähene liikuvus ja ülekaal on riskitegurid, mis geneetilise eelsoodumuse korral diabeeti haigestumise võimalust mitmekordistavad.
Täpsemate juhiste saamiseks soovitan pöörduda toitumisnõustaja või ka diabeediõe vastuvõtule.
Parimatega, dr. Ehala