liha söömine 23.09.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline mure, et tuttava laps on 1,8a. Ema toidab teda rinnapiimaga. Milline lisasöök on lapsele kasvamiseks vajalik?(Mitu korda päevas vajab sooja toitu, kui oluline on toidus liha?) Mure on lihtsalt selles, et kuna ema on taimetoitlane, siis arvab, et ka laps ei peaks liha sööma. Kas see on normaalne?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Sellises vanuses laps peaks saama juba mitmekesist toitu ning kindlasti kuuluvad sinna vähemalt 1-2 sooja söögi korda. Kui emal jätkub veel rinnapiima ja ta leiab, et seda peaks ka laps saama, on see vaid väike lisa, mitte täiuslik söögikord. Selleks et tagada organismile kõik vajalik on meie kliimavöötmes väga raske ilma põhjalike teadmisteta elda ainult taimetoidust. Taimetoitlus ei ole ainult see kui keeldutakse lihast. See nõuab palju suuremat ettevalmistust, eriti meil, kus antud toitumislaad ei ole kultuuri osaks nagu mõnedes riikides. Kirja põhjal ei saa küll lapse tervisliku seisundi üle otsustada, kuid kindlasti on see kena kui arutlete antud teemal oma tuttavaga. Usun, et lapsega käiakse vähemalt korraliselt perearsti juures, nii nagu selles vanuses ette nähtud ja see on parim võimalus hinnata lapse vajadusi või võimalikke puudujääke toitumises.
Heade soovidega, dr.Ehala