Suur kaal 30.07.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.Olen 12 a ja kaal on 107 kg pikkus 170pikk.Teen fitlapi trenni, soidan rattaga ja toitun fitlapi jargi.kuid kaal ei vahene, pigem monipaev rohkem.
Perearst ytleb, et koik analyysid korras.Mida teha.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Esimese asjana tuleks ikkagi toitumine-liikumine üle vaadata. Lisaks treeningutele peaks olema igapäevaselt vähemalt 5-6000 sammu jagu liikumist. Kaalu langetamiseks ei tohiks päevane toiduga saadav energia ületada 1800-2000 kcal. Rangemaks energiahulga piiramiseks peaks tegema seda koos mõne spetsialistiga, et vältida erinevate toitainete puudust. Soovitan süüa oma leiva- ja muud teraviljatooted pigem päeva esimesel poolel. Õhtusse võiksid jääda pigem köögiviljad, salatid, lahjemad liha- ja kalaroad ning piimatooted (kodujuust-kohupiim, vmt). Söömine olgu hästi regulaarne, sest seegi hoiab ainevahetuse töös. Päevas olgu piisavalt vett ja vedelikurikkaid toite (sh. köögivilju ja puuvilju).
Kui kaal ikkagi ei lange, siis tasuks nõu pidada mõne toitumisnõustajaga. Mingeid rangeid dieete ja apteegis saadavaid preparaate esialgu küll ei soovitaks.
Parimatega, dr. Ehala