Toit ja raud 25.04.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Minu küsimus on toitumise valdkonnast. Nimelt kuidas võib avalduda rauapuudus 20 aastasel naisel? Kui ruttu see võib üldse tekkida? Ma ei söö lihatooteid (ka kalatooteid ja muna). Esialgu küll vaid u 3 kuud, kuid ega mu toidulaual enne sedagi just väga palju punast liha polnud. Lõpetasin liha söömise küll hoopis teistel põhjustel, kuid pärast seda ei ole enam tekkinud gaasivalusid ja magu on ka minuga sõber (ei teki enam jubedat täistopituse ja raskuse tunnet).

Kas lausa patoloogilist kiivihullust (ma ei tea, et oleksin varemalt seda vilja armastanud) annab seletada mingi organismipoolse vajadusega?

Tervitades,
Liina

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Rauapuudus avaldub kehv-veresusena, mille ilminguteks on väsimus, vähene füüsiline jõudlus, sageli ka südamepkslemine või ka valud südame piirkonnas. Esineda võib juuste väljalangemist või ka muid organismi talitlushäireid, kuna raud on meile eluliselt oluline element. Taimetoitlasena on oluline endale selgeks teha võimalikud raua allikad, kuid kahjuks omastame me taimset rauda sageli tunduvalt halvemini kui loomset. Sestap tuleb vajadusel tarvitada teinekord ka rauda sisaldavaid toidulisandeid.
Kiivi on suurepärane vili oma mitmete komponentide poolest ( vitamiinid C, K, E, foolhape, kiudained, jm). Ära ei tohi aga unustada, et kiivi on üks sagedasemaid toiduallergiate põhjustajaid. Miks teie seda vilja armastate, ei oska ma kirja põhjal küll kuidagi oletada.
Heade soovidega, dr. Ehala