isupuudus 28.11.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
selline mure, et viimasel ajal pole enam söögiisu. kõht läheb aeg-ajalt tühjaks küll, aga mingi toit ei isuta ja siis jätan pigem söömata. paljudel päevadel ma peaaegu üldse ei söögi midagi, natuke ainult näksin. elukaaslane on mures, ise olen ka. kardan, et mul võib niimoodi kujuneda anoreksia või midagi. ülekaaluline ma e ole ega tunne ka, et peaksin alla võtma. lihtsalt ei taha süüa. tähendab, sööks küll hea meelega, aga ei ole midagi sellist, mida sööks hea meelega. ja kui sööngi, siis täis kõhu tunnet ka eriti ei teki. milles probleem?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Söögiisu langus võib olla tingitud nii psühholoogilistest kui ka haiguslikest põhjustest organismis. Oluline oleks teada kui pikka aega probleem teie puhul kestnud on ning kas sellega kaasneb lisaks muid sümptome nagu näiteks märgatav kaalulangus, seedetegevuse häired, väimus jm. Ka pikaaegne suur ülepinge või stress-situatsioon, aga naistel ka raseduse esimesed kuud võivad teatud juhtudel kaasa tuua langenud söögiisu. Anoreksia puhul on aga tegu inimese väärpildiga oma kehast, mis sunnib teda vältima toitu. Saadetud kirja põhjal on siiski raske otsustada, mis võiks olla põhjuseks teie puhul. Juhul kui normaalne söögiisu ei taastu või kui lisaks esineb ka muid vaevusi, tuleb kindlasti pöörduda arsti konsultatsioonile, et selgitada välja võimalik põhjus ning leida oma probleemile lahendus.
Parimate soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev