Puhitus ja kõhukinnisus 22.09.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

viimased paar nädalat on olnud probleeme kõhukinnisusega. Ja viimastel päevadel ka tugeva puhitusega teatud hetkedel. Käisin naistearsti juures, tehti pissiproovi ja suguhaiguste proov ja seene test. Leiti väg kerge seenbakter, määrati küünlad (mida veel kasutanud ei ole)
Kõht ei käi eriti läbi, vast üle päeva juhtun kakahäda tegema. Üritan toituda mitmekesiselt, söön kodutoite, gaasilisi jooke ei joo pea üldse, rämpsu söön harva. Ka kodus ei näljenda. Aga kui laman või istun voodis, tekib puhitus. Olen tundud ka püsti seistes imelikku puhitus. Kõht on tihti punnis, ometigi jälgin mida söön, liigun pidevalt ringi. Joon korralikult vett. Viimasel paaril päeval on kõht nii kinni (alustasin Gefiluse joomist), et wc on tükk tegu, et midagi üldse väljutada. On lihtsalt gaasid, mille tagajärjel ei tule mitte midagi, potil istudes ainult pruunikat lima. Väga ebameeldiv olukord. Pole sellist asja varem olnud. Kas see võib tulla ka seenest? Või siiski tuleks korralikult toitumine üle vaadata?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui olukord ei lahene soovitan kindlasti pöörduda arsti poole, sest tegu võib olla mõne seedetrakti probleemiga, mis vajab arstlikku sekkumist. Kuigi tundub, et püüate teha kõik endast oleneva, annan siinkohal mõned lisasoovitused. Jälgige et piisava vedelikukoguse kõrval sööksite iga päev 200-300 grammi köögivilja ja paar kolm puuvilja. Teinekord võib värske kööivili puhitust suurendada, sellisel juhul hautage-vokkige köögivilju pisut. Kui maitseb ananass, siis võite enne toidukordi võtta nõned tükid (konserv ei sobi). Hästi mõjub seedimisele ka ingver. Poes müüdavatest ingverijuurtest võib keeta teed, kuid viimast võib süüa ka väikese viilu kaupa enne sööki (tuleb korralikult katki/läbi närida). Samuti võib teha purustatud ingverijuurest ja meest segu(vahekorras 1:1), mida siis enne sööki sisse võtta 1-2 tl. Lisaks võib võtta õhtul 1-2tl õli(oliivõli, vm). Kui kasutate biojogurteid-keefiri, siis vahetage tooteid (Hellus, Gefilus, jt). Samuti soovitan teha kuuri (2-3 nädalat) probiootikumidega (Beneflora, Linex forte, Lactoseven, vm).
Heade soovidega, dr.Ehala