Lapse söögiisu 14.01.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
Minu poeg on 8a. Kaalub 23 kg ja on 125cm pikk. Lapsel on alates 2 eluaastast olnud kehv söögiisu. Seda kurtsid nii lasteaias kasvatajad kui nüüd ka õpetaja.
Oleme perearstile samuti murest rääkinud, kuid kui laps mahub kasvukõverasse seni pole paanikaks põhjust. Laps ei armasta absoluutselt mingit räpstoitu. Gaasiliste jookide asemel valib alati tavalise vee ja Mc Donaldisse meie perel pole asja rohkem kui issil kellelgi ja pole ka küsitud. Ühesõnaga frrikartulid jm, sellisega ärahellitamine ei tule kõne allagi, sest ta ei taha lihtsalt. Ta on küll tujukas ja tihti deppresiivne, kuid õpib koolis väga hästi, käib trennis ja liigub ka värskes õhus (elame männimetsas). Kui ma olen püüdnud siiani teha talle neid toite mida ta sööb siis nüüd hakkab see nimekiri järjest koomale tõmbuma, ta lihtsalt hakkab öökima, pisarad tulevad silma ja ütleb, et emme ma väga tahaks süüa, aga ei saa...mul on lapsest väga kahju ja olen otustanud, et lasen ta pealaest jalatallani läbi uurida, et teada saada mis tal viga on ja miks ta ei saa süüa. Korra oleme isegi ultrahelis käinud, aga kuna ta magu oli väike, nägime ainult et refluksi ei ole, rohkemat tookord teada ei saanud. Natuke ma muiddugi kahtlustan ka adenoidi, kuna ta õpib muusika eriklassis siis on tal vahel raske laulda ja teeme ka adenoidi röntgeni.
Öelge palun kust ma pean alustama, kui perearsti arvates ei ole paanikaks põhjust, aga mina leian, et nii edasi minna enam ei saa. Laps väsib kiiresti ja on ka ise väga õnnetu. Olen nõus kõigi tasuliste variantidega või millega iganes, et teda aidata.
Jään ootama teie vastust.
Murelik lapsevanem

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Kui söömisega kaasneb öökimine (mingi füüsiline takistus?) on eelkõige oluline välja selgitada antud reaktsiooni põhjus. Alustada tuleb siiski perearstist, kellele siis ka seletada, mis sümptomid lapsel koos söömisega tekivad. Tehke ära kirjas mainitud röntgenpildid ja lisaks saab perearst teid vajadusel suunata ka eriarstide vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala