Suurtes lasteaedades käivatel väikelastel võib hiljem olla parem tervis

Suurtes lasteaedades käivatel väikelastel võib hiljem olla parem tervis

Värskest uuringust ilmneb, et väikelapsed, kes käivad suurte rühmadega lasteaedades, haigestuvad eelkoolieas rohkem hingamisteede haigustesse ja kõrvainfektsioonidesse, kuid nooremas koolieas esineb neil infektsioone vähem.

Uuring hõlmas 1998. aastal 1238 peres sündinud lapsi. Uuringus osalenud lapsed käisid kas suures lasteaias, kus oli kuni kümme 8–12 lapsega rühma, väikeses kodulastehoius, kus lapsi oli 3–8, või olid hoopis kodused. Uurijad jälgisid lapsi kaheksa aasta vältel, vahendab HealthDay News.

Lastel, kes hakkasid enne kahe ja poole aastaseks saamist käima suures lasteaias, esines esimestel lasteaia-aastatel rohkem, hilisematel lasteaia-aastatel sama palju ning algklassides vähem hingamisteede haigusi ja kõrvainfektsioone kui kodustel lastel.

Kodulastehoius käivate laste ja kodulaste vahel ei ilmnenud mingeid infektsiooniriski erinevusi.

„Meie uuring annab vanematele kinnitust sellest, et nende valikud lasteaedade osas (rühma suurus ja laste miinimumvanus) ei tohiks mängida suurt rolli nende laste tervise seisukohast pikas (kaheksa aasta) perspektiivis, vähemalt palavikuga avalduvate hingamisteede haiguste, seedetrakti haiguste ning kõrvainfektsioonide osas,“ järeldas Sylvana M. Cote Ste.-Justine’i haiglast ja Montréali ülikoolist koos kolleegidega.

Tegelikult võib nendel lastel, kes veedavad esimesed aastad suurte rühmadega lasteaias, „olla parem kaitse infektsioonide eest algklassides, kus sagedastel koolist puudumistel on kooliga kohanemise ja õpitulemuste seisukohast olulisemad tagajärjed”.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada