Mis võib põhjustada maksakahjustust?

Mis võib põhjustada maksakahjustust?

Püsiv kahjustus võib põhjustada maksarakkude hävimist ja see võib viia surmani. Loe lähemalt, mis võib maksakahjustust põhjustada.

Maksakahjustust võivad põhjustada:

· alkohol,

· viirused (A-, B- ja C-hepatiit),

· teatud ravimid,

· mürgised ained,

· toiduga saadavad keemilised ained (nt keemilised töödeldud puuviljad, mida pole pestud).

Püsiv kahjustus võib põhjustada maksarakkude hävimist (seda seisundit nimetatakse maksatsirroosiks) ja see võib viia surmani.   

Alkoholi toime

Alkohol põhjustab 30–50% kõigist maksahaigustest. Olles sattunud organismi, kohtab alkohol vastupanu peamiselt maksa poolt. Vastavad maksaensüümid lõhustavad alkoholi ja alles seejärel eemaldatakse see organismist. Esialgu on maks võimeline alkoholi dekontamineerima, kuid hilisemal kuritarvitamisel maksatalitlus halveneb – rakud surevad, maksas suureneb side- ja rasvkoe hulk, rasvade, süsivesikute ja valkude süntees häirub, areneb maksatsirroos.

Maksakahjustust võib põhjustada igasugune alkohol: õlu, vein, viin. Ohtlikuks annuseks peetakse meestel 40 ml absoluutset alkoholi (100 ml viina, 400 ml veini, 800 ml õlut). Naistel on alkoholi ohtlik annus 1/3 võrra väiksem kui meestel. 

Alkohoolsete maksakahjustuste oluline omadus on see, et protsess on pöörduv, kui alkoholitarbimine varases staadiumis lõpetatakse. Hilisemates staadiumides ja kuritarvitamise jätkudes on ravi ebaefektiivne.

Ravimite mõju

Ravimitel pole mitte ainult kasulikud, vaid ka kahjulikud kõrvaltoimed. Sageli kasutatavatest ravimitest võivad maksakahjustust põhjustada:

· paratsetamool,

· antibiootikumid,

· statiinid,

· mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (ibuprofeen, nimesuliid),

· seentevastased ravimid,

· tuberkuloosivastased ravimid,

· kontratseptiivsed ravimid ja muud ravimid.

Inimesed sageli alahindavad seda, et mitmeid ravimeid samal ajal tarvitades ja nende koostoimeid mitte teades mürgitavad ja kahjustavad nad maksa. Esmalt tekivad oksendamine, iiveldus, üldine halb enesetunne, ebamugavustunne roidekaare all. Hiljem kaob söögiisu ja kehakaal langeb. Tekib arusaadamatu nõrkus, inimene tunneb väsimust, ei taha töötada jne. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

kupi
03.10.14 19:17
ja kui vana sa siis oled?
-530
   
+446
jüri
19.09.12 19:36
olen kogu elu joonud ,alustasin 15 -aastsena ja nüüd ei oska enam midagi teha ,pistab pidevalt paremalt-poolt,köht on lahti..ja valutab..kui,, viina ja ölut joon läheb paremaks..kas see on löpp?
-499
   
+530

Lisa kommentaar

Saada