Ajurabandus Autor: Ain-Elmar Kaasik

Ajurabandus ehk insult on raske haigus, mis enamikus arenenud riikides seisab surmapõhjuste statistikas südamehaiguste ja kasvajate järel kolmandal, Eestis südame- ja veresoontehaiguste järel koguni teisel kohal. Insulti haigestunute suremus on suur. Ka on tõenäoline haiguse läbipõdenutel puude kujunemine. Haigete ravi ägedal perioodil on töömahukas ning insuldist paranejate taastumisaeg pikk, sageli ka vähe tulemuslik. Ükski teine haigus ei põhjusta põdenuil nii suurt sõltuvust kõrvalabist, kui seda teeb insult. Seetõttu on tegemist meditsiinilise, majandusliku ja sotsiaalse probleemiga. 20 aasta jooksul – ajavahemikus 1973–93 – suurenes Eestis haigestumus ajurabandusse 184-lt juhult 250-ni 100 000 elaniku kohta, kusjuures oluliselt sagenes noorte ja keskealiste inimeste haigestumine. Järgnenud 10 aasta jooksul on haigestumus ajurabandusse küll mõnevõrra langenud (195 juhtu 100 000 inimese kohta aastas), kuid võrreldes esmashaigestumuse sagedusega mujal arenenud riikides (135–160 juhtu 100 000 inimese kohta), on see siiski kõrge. Ajurabanduse profülaktika, tänu millele haigestumus Euroopas ja USAs langeb, paneb pearõhu elanikkonna eluviisi muutmisele (tervislik toitumine, suitsetamise ja alkoholitarbimise vähendamine, suurem füüsiline aktiivsus), riskirühmadesse kuuluvate isikute väljaselgitamisele ning neil esinevate riskitegurite soodsas suunas mõjutamisele (kõrgenenud arteriaalse vererõhu asjakohane ravi, veresuhkru hoidmine sobival tasemel, kolesterooli jt rasvade ainevahetuse mõjutamine, vereliistakute kämpumist takistavate ravimite pikaajaline tarvitamine jt). Ajurabanduse ennetamises on Eestis märksa rohkem teha kui haiguse ravis. 

Ajurabandus on seisund, mille korral ajus kujunenud kollet saab raviga vähe mõjutada. Ravi on suunatud eelkõige tüsistuste vältimisele ja vereringe üldisele optimeerimisele. Võimalikult vara tuleb alustada rehabilitatsiooniga, mille põhieesmärk on sageli õpetada inimest oma puudega kohanema. Haigete võimalikult kiire hospitaliseerimine on aidanud kõikjal oluliselt vähendada suremust esimese 30 päeva vältel. Eestis sureb praegu esimese haiguskuu jooksul 29% haigestunutest, mis on pisut enam kui maailma arenenud riikides, kuid märksa vähem kui 1970. aastatel, millal Eestis suri haiguse esimese 30 päeva jooksul 49% haigestunutest. 

Ajurabandus ei ole tegelikult mitte kunagi põhihaigus, vaid tüsistus. Seetõttu on oluline välja selgitada need tegurid (riskitegurid), mis on inimesel ajurabanduse esile kutsunud ja mida saab mõnikord raviga mõjutada, vähendamaks nende jätkuvat negatiivset toimet. Haigestumise tõenäosus suureneb eaga ning ka pärilikkus etendab olulist osa. Need nn mittemõjutatavad riskitegurid pole aga kaugeltki ainumääravad. Haigestumine tuleneb sageli ebaõigest eluviisist, millele kaasub pärilikkuse mõju. Pärilikkus avaldab toimet eelkõige nn mõjutatavate riskitegurite olemasolu korral. Eluviisi ja raviga mõjutatavateks teguriteks on kõrgenenud arteriaalne vererõhk, südamehaigused, suitsetamine, hüperkolesteroleemia (vere liigne kolesteroolisisaldus), suhkurtõbi, alkoholi ülemäärane tarvitamine (ka üksik raske joove võib põhjustada ajurabanduse) ning rasvumine. Suhteliselt kerge või mõõduka raskusega ajurabanduse läbipõdenud haigetel, kelle ravi eesmärgiks on funktsiooni( de) taastamine ja insuldi kordumise ärahoidmine, on võimalik mitmesuguste meetmete rakendamise abil saavutada märkimisväärseid tulemusi. Kui aga ajurabandus tabab vana ja põdurat inimest või kui haigusatakk on kutsunud esile teadvuse sügava häire, siis ei suuda tänapäevane arstiabi kahjuks sageli aidata. 

Tekkemehhanismi ja haiguspildi erinevuste alusel eristatakse kohalikust väheveresusest ning verevalumist tingitud insuldivorme. Kohalikust väheveresusest (isheemiast) põhjustatud insuldid moodustavad 85% kõigist ägedatest ajuvereringehäirete juhtudest. Inimese peaaju verevarustus on väga stabiilne ja allub sisemisele, nn autoregulatsioonile, mis tagab, et suuraju poolkerade iga piirkond saab minutis ligikaudu 50 ml verd ajumassi iga 100 g kohta. Seega saab vaid 2% kehakaalust moodustav elund 15% südame iga kokkutõmbega aorti paisatavast verest. Närvirakkude normaalseks tööks vajalik energia “toodetakse” glükoosi aeroobsel oksüdatsioonil, milleks kulub 20% kogu kehas tarbitavast hapnikust. Erinevalt näiteks lihaskoest, sh südamelihasest, ei suuda hapnikuga ebapiisavalt varustatud ajukude nimetamisväärselt energiat toota, ning kui koe verevarustus väheneb alla 31 ml 100 g aju kohta minutis, lakkab isheemiapiirkonnas närvirakkude talitlus. Esialgu säilitavad need rakud siiski eluvõime ning küllaldase verevoolu taastudes nende talitlus ennistub. Seda ajutist närvirakkude talitluse lakkamise seisundit nimetatakse ka “poolvarjutuseks”, ja kui see ei kesta kaua, on tegemist peaaju mööduva väheveresusega ehk transitoorse isheemiaga. Kui aga peaaju teatud piirkonna verevarustus väheneb 3–5 minutiks alla 15 ml 100 g aju kohta minutis, tekib vastavate närvirakkude (neuronite) surm ja kujuneb ajuinfarkt. Põhjuseks on sageli veresoonte ummistus, mis võib omakorda olla tingitud ateroskleroosist, südamest või unearteritest lähtuvatest embolitest või muudest ajenditest, näiteks südame jõudluse järsust vähenemisest, arteriaalse vererõhu kiirest langusest jm. 

Ägedatest ajuvereringehäiretest moodustab ajuverevalum ehk ajuhemorraagia 15%. Ligikaudu kaks kolmandikku kõikidest ajuverevalumitest on ajusisesed, st verevalumid moodustuvad peaaju koe sees. Ülejäänud kolmandikul juhtudest on tegemist ämblikuvõrkkelmealuse (õhuke leste vahetult kõvakesta all) ehk subarahnoidaalhemorraagiaga, mille puhul veri satub ajupõhimikul paiknevatesse aju-seljaajuvedelikuruumidesse, levides sealt piki aju-seljaajuvedeliku (liikvori) kulgemise teid. Ajusisesed verevalumid ehk hematoomid võivad sisaldada märkimisväärsel hulgal (100 ml ja enam) verd, mistõttu koljusisene mass oluliselt suureneb. Koljuõõne suletud ruumis põhjustab hematoom peaaju õrna koe deformatsiooni ja suurendab järsult koljusisest rõhku. 

Ämblikuvõrkkelmealuse hemorraagia korral liikvorisse sattunud veri takistab selle vedeliku tsirkulatsiooni peas, tekitades nii vesipea ehk hüdrotsefaalia. Tõuseb koljusisene rõhk, mis omakorda suurendab vastupanu verevoolule, tingides sekundaarse väheveresuse. Liikvoris hemolüüsuvatest (lagunevatest) punastest verelibledest vabanevad ained põhjustavad ajuarterite spasmi. Nii võivad haiged ka ämblikuvõrkkelmealuse hemorraagia korral surra peaaju üldise väheveresuse tagajärjel. Ajusisesest hematoomist tingitud massiefekt ning ajuturse tõstavad koljusisese rõhu mõnikord arteriaalse vererõhuga võrdsele tasemele ja kõrgemalegi. Tagajärjeks on peaaju verevarustuse täielik seiskumine. Nii ajuinfarkt kui ajuverevalum tabavad kõige sagedamini suuraju üht poolkera. Selle tagajärjeks on kahjustuskolde vastaskehapoole halvatus (ühepoolehalvatus) ja tundlikkuse häired samal kehapoolel. Suuraju nn juhtiva (90%-l inimestest vasaku) poolkera kahjustuse tagajärjeks on kõnehalvatus. Peaaju tüves ja väikeajus tekkinud kolded põhjustavad sagedamini neelamis- ja kõnelemishäireid, kahelinägemist ning tasakaaluhäireid. Peaajukahjustusele viitavaid üldsümptomeid (peavalu, iiveldus, oksendamine, teadvushäired, krambihood) esineb ajuinfarkti korral harva, kuid need ilmnevad sagedamini ajuverevalumi puhul. Verejooks algab üldjuhul ootamatu ja raske peavaluhooga, sageli kuklapiirkonnas. Halvatusi ja muid koldesümptomeid ajurabanduse see vorm algstaadiumis tavaliselt ei põhjusta. Kuivõrd sellist ajurabandust tuleb ette suhteliselt harva, siis võib juhtuda, et ämblikuvõrkkelmealust verejooksu peetakse algul migreeniks, kaelaradikuliidiks vms. Üksnes haigusnähtude alusel ei ole võimalik ajurabanduse alaliike üksteisest eristada, mistõttu nende täpsustamiseks on vaja kasutada moodsa piltdiagnostika võimalusi. Ämblikuvõrkkelmealuse verejooksu sagedast põhjust – ajuarteri aneurüsmi ehk tuiksoonelaiendit – saab diagnoosida üksnes angiograafia abil. Erinevalt südameinfarktist saab trombi lahustavat (trombolüütilist) ravi ajuinfarktiga haigetel väga harva kasutada. Seetõttu on ajurabanduse kõikide vormide korral esikohal haige põhiliste elutähtsate talitluste (hingamise, südametegevuse, kehatemperatuuri, veresuhkru taseme, vedelikutarbimise, vererõhu) jälgimine ja vajaduse korral ka nende reguleerimine. Insuldihaigeid ohustavad mitmed tüsistused ehk komplikatsioonid, näiteks kopsupõletik, kuseteedeinfektsioon ja uriinipeetus, kopsuarteri trombemboolia, jala süvaveenide tromboos ning lamatised. Tüsistuste ohtu aitab vähendada laitmatu hooldus ning nende ennetamiseks rakendatakse sageli ka ravi. 

Taastusravi peab algama nii vara kui võimalik ja selle tõhusus sõltub pigem inimese üldseisundist kui ajurabanduse alaliigist. Taastusravi jätkub ka pärast ägeda perioodi haiglaravi. Taastusravi “meeskonda” kuulukuuluvad arst, õde, füsioterapeut, tegevusterapeut, logopeed, neuropsühholoog ja sotsiaaltöötaja, samuti on vajalik, et ajurabanduse läbipõdenu ka ise kehafunktsioonide taastamises aktiivselt osaleks. Passiivsete ravivõtete (nt massaaži) osa halvatuse leevendamisel ei ole märkimisväärne. Halvatusi ei aita leevendada ka ravimid, kuid pärast insulti tekkiv depressioon takistab taastusravi toimet ja vajab sageli eriravi. Kõik põdenud vajavad haiguse kordumise vältimiseks tromboosivastast ravi väikeste aspiriiniannustega. Kui peaaju mööduva väheveresuse või ka väikese ulatusega ajuinfarkti põhjuseks on aju verega varustava suure arteri (nt sisemine unearter kaelal) kitsenemus, tehakse seda arterit laiendav operatsioon, mis on samuti ajurabanduse kordumist vältiv meede. Ajuhemorraagia kirurgiline ravi (nt avastatud aneurüsmi isoleerimine vereringest, piiratud ulatusega ajusisese hematoomi eemaldamine) ei vähenda üldjuhul suremust selle raske haiguse tagajärjel, kuid mõnikord võib kaasa aidata puude kiiremale taandarengule. Ajurabanduse ravi toimub ideaaljuhul nn insuldiravikeskuses ja kestab keskmiselt üks nädal. Eestis vastab insuldiravikeskuse nõuetele Tartu Ülikooli Kliinikumi närvikliinik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuse närvikliinik ning osaliselt ka Ida-Tallinna ja Lääne-Tallinna keskhaiglate ning Pärnu ja Kohtla-Järve haiglate vastavad osakonnad.  Vt ka ajusurm, ajuturse.

Ajurabandus Hemorraagiline ajurabandus. Ajurabandus Isheemiline ajurabandus.

Seotud teemad

Nõuanded teemal: Perearst

Kõrv lukus ja pearinglus/tasakaaluhäire

Mul on juba aastaid tihti nii, et vasak kõrv läheb lukku. Olen õppinud sellega elama juba, mõne aja pärast läheb üle. Tavaliselt hommikuti veidi pärast ärkamist lukku ja siis umbes lõunaks on märkamatult ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Oetamine läheks väga pikaks ja kurnavaks. Soovitan jätkuvat koostööd oma perearsti ja kitsama eriala arstidega, peamiselt kõrvaarstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Infrapuna ja vaakummassaaž

Tere!

Kõigepealt vabandan, kui minu poolt esitatud küsimus ei kuulu ehk Teie poolt nõustatavate teemade hulka, kuid ei osanud seda küsimust ka kuhugi mujale suunata. Küsimus käib koduse vaakummassaaži ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Seade ei ole vähkitekitava mõjuga, puudub ioniseeriv või tugev elektromagnetkiirgus.
Juhuslik kokkusattumus võib paraku kujuneda, seda on väga tõestada. Alati on mõistlik pidada nõu ...

Loe edasi

Vitamiinipuudus

Tere

Ma olen rauaga hädas juba aastaid, seoses siis vererohke menstruatsiooniga. Tean, et ka D on madal. Seda võttes, aga on hakanud kunagi süda peksma? Kuidas ma seda siis suurendan enda ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Amülaasi tõusu põhjuseid on palju. Täpsustada tuleks kõhunäärme seisundit. Teil esineb rauavähesus, sellest hemoglobiini langus. Uurida ühelt poolt kroonilist verekaotust, vererohke menses ...

Loe edasi

Keel ja näo nahk valutab

Minu keelevalu algas veebruaris, tekkisid pisikesed valusad punnid keele külgedele, kurku, neelemisel valus. Edasi liikusid valu suulaele ja igemetele. Olen saanud seeneravi, kuid see ei aidanud. Probleem ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Mõistan, need vaevused on väga ebameeldivad. Arvuti teel ei saa inimest siiski ravida. Vajalik on koostöö ja järjepidevus, alati ei õnnestu kohe toimiv ravi leida. Hemogramm, B12 vitamiin, ...

Loe edasi

Kukekannus ja kõõlustepõlendik . Hüppeliigese juures.

Mida teha ei saa kõndida nii valus on konsa all ja parem jalg oli paistes hüppeliigesest.
Ja ei kannata astuda.
Selline tunne on nagu konsa taga kõõlused oleks nõrgad.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kahjuks on Teie antud info veidi ebatäpne, et midagi konkreetset soovitada. Teid on mitmed arstid ravinud, alati ei õnnestu kohe saada hea tulemus, tähtis on koostöö ja järjepidevus.

Loe edasi

Kusihape sisaldus veres

Tere!Sain analüüside vastused , olen 51 aastane ja leiti, et kusihape tase veres on kõrge 358,0 umol/L. koheselt määrati tabletid Allopurinool 100 mg. Küsimus selles, et kui neid nüüd võtma ei hakka, kas ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Siia sobiks eelmine vastus. Arst määrab ravi talle teadaoleva info põhjal. Seda teine arst kommenteerida ei saa, see tekitaks palju arusaamatusi ja rööviks patsiendi hingerahu. Usaldage oma ...

Loe edasi

kolesterool

Kaks kuud tagasi oli üldkolesterool 6,0 , ldl 3,7 ja hdl 1,7 seega üle normi. Pöördusin perearstile kes määras raviks 20mg. rosuvastatini. Ravimit olen võtnud 2kuud, nüüd näidud järgmised: üldkolesterool ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Nii otsustas arst talle teadaoleva info põhjal. Tulemused on head, usaldage oma arsti !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Nahalööve ja sügelus

Tere. Mul on punetav lööve, mis sügeleb ja just öösiti pigem. Mida peaksin tegema?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Õhtul-öösel sügelev lööve, mida vaerem pole olnud on omane sügelistele. Kuid on ka kümneid teisi põhjuseid. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, põhjendatud käsitlust.

Head ...

Loe edasi

Vereproovide vastused

Kas oskate minu vereproovi tulemused lahti seletada?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teil esineb kilpnäärme krooniline autoimmuunne põletik, autoantikehade tõus. Samas on kilpnäärmehormoonide tase normis. Teised analüüsid on olulise hälbeta. Hetkel ravi pole vajalik, 1-2 x ...

Loe edasi

Kõrva taga muna

Tere

Mul pikemat aega vasak kõrv seest sügelenud. Käisin hambaarstil.Tarkusehammas hakkas tegema kasvades valu, kirjutati välja antibiootikumid, aidati seda hammast natuke välja ja öeldi et ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kirjelduse leid on omane väliskõrva karvanääpsupõletikule, lümfisõlme reaktsioonile. Selle raviks on paikselt kasutatavad kõrvatilgad, vajadusel ka antibiootikum suukaudu. Käsimüügist leiab ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi