Eakad kukuvad, kuna kannavad prille?

Eakad kukuvad, kuna kannavad prille?

Ajakirjas British Medical Journal avaldatud uuring näitab, et paljusid kukkumisi oleks võimalik vältida, kui eakamad inimesed ei kannaks ringi liikudes multifokaalseid prille.

Kukkumised on eakatel peamiseks surma ja invaliidsuse põhjuseks. Uuringud näitavad aga, et 40% õnnetustest saaks vältida, kui õues kantaks monofokaalseid prille, kirjutab BBC News.

Multifokaalsete prillide väljakirjutamine on väga levinud, kuna need võimaldavad ühe prillipaari abil korrigeerida nii lühi- kui kaugnägevust.

Austraalias läbiviidud uuringust ilmneb, et selliste prillide kandmine võib tekitada tasakaaluhäireid.

Multifokaalsete prillide kandmisega kaasnevat kukkumisohtu on uuritud varemgi, eelkõige on keskendutud trepist üles ja alla minekule ning õues liikumisele.

Kuid see risk tuleb panna kaalule koos selliste prillide eelistega pidevat ümberfokuseerimist nõudvate tegevuste, näiteks autosõidu, poeskäimise ja söögitegemise ajal.

Sydney (Austraalia) teadlased kaasasid uuringusse enam kui 600 kas üle 80 aasta vanust või üle 65 aasta vanust kukkumise läbi elanud inimest. Kõik nad kasutasid vähemalt kolm korda nädalas väljas käies multifokaalseid prille.

Pooltele uuringus osalenutele anti väljas käimiseks ühe läätsega prillid, teistele aga mitte. Kokkuvõttes tuli esimeses rühmas kukkumisi ette 8% vähem. Nendel aga, kes regulaarselt väljas käisid, oli muutus märkimisväärne: kukkumisi oli 40% vähem.

Uuringu tulemuste põhjal soovitavad selle autorid vanematel ja aktiivsemalt väljas käivatel inimestel ebamugavusest hoolimata kasutada kordamööda mono- ja multifokaalseid prille.

Nendel aga, kes veedavad suurema osa ajast toas, on multifokaalsed prillid endiselt parem variant.

Briti optometristide kolledž tundis uuringu üle heameelt, ent rõhutas siiski, et osal inimestest tekitab kahe paari prillide kasutamine frustratsiooni.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada