Mõõdukas aeroobne treening parandab vanemaealiste mälu

Mõõdukas aeroobne treening parandab vanemaealiste mälu

Aastapikkune mõõdukas füüsiline aktiivsus võib suurendada vanemaealistel inimestel aju hipokampuse mõõtmeid ning viia ruumilise mälu paranemisele.

Uuringu läbiviimiseks vaadeldi 120 väheliikuvat vanemat inimest, kel ei olnud mingeid dementsuse tundemärke ning jagati nad juhuslikult kahte rühma. Ühes rühmas hakati läbi viima füüsilist tegevust, kõndides kolmel päeval nädalas 40 minutit päevas, teises grupis oli harjutuste osakaal piiratud. 

Füüsiliselt aktiivsetel inimestel paranesid mälufunktsioonid ning sellist edasiminekut seostati hipokampuse suurenenud mõõtmetega. Niisamuti vaadeldi mitmeid ajutegevusega seotud bioloogilisi markereid, sh ühendeid, mis osalevad õppimises ja mäluprotsessides (ajust eraldatud neurotroofsed faktorid). Paralleelselt hipokampuse mõõtmete suurenemisega kasvas ka selliste ühendite tase.

Uuringu tulemused näitavad, et füüsilised harjutused aitavad parandada vanemaealiste mälu ja ajufunktsioone, omades seega olulist tähtsust eelkõige just linnastunud ja väheliikuvale elanikkonnale, vahendab ERR teadusportaal.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada