Väikese sissetulekuga reumatoidartriidihaigeid kimbutab depressioon

Väikese sissetulekuga reumatoidartriidihaigeid kimbutab depressioon

Värske uurimuse andmetel on nendel reumatoidartriidi käes kannatavatel inimestel, kes on kehvemas sotsiaalmajanduslikus olukorras, suurem depressiooninähtude ilmnemise tõenäosus kui nendel, kellel on suurem sissetulek ja parem juurdepääs tervishoiuteenustele.

California Ülikooli San Francisco linnaku teadlased analüüsisid andmeid 466 reumatoidartriidihaige 824 haiglakülastuse kohta ja jõudsid järeldusele, et 37% patsientidest kannatas mõõduka või sügava depressiooni käes, kirjutab WebMD.

Ent ilmnes, et depressioon vaevas suurema tõenäosusega just neid haiged, kes otsisid abi riigihaiglast, mis teenindab peamiselt madalama sotsiaalmajandusliku staatusega inimesi. Lisaks said nad depressioonitestides kõrgemaid tulemusi kui need haiged, kes said endale lubada ravi ülikoolihaiglas.

Riiklikus haiglas ravil olevatel patsientidel olid ka reumatoidartriidi haigusnähud tugevamad ja nendest põhjustatud tüsistused tõsisemad kui ülejäänutel.

Selles uurimuses hinnati sotsiaalmajanduslikku olukorda lähtuvalt kasutatud tervishoiuteenustest: riiklikke tervishoiuasutusi seostati madalama ja ülikoolihaiglaid kõrgema sotsiaalmajandusliku staatusega.

„Isegi kui tegu on sama tõsiste tüsistustega, tekib depressioon suurema tõenäosusega kehvemas [sotsiaalmajanduslikus] olukorras inimestel,“ märkis pressiteates uurimuse autor Mary Margaretten (MD) California Ülikoolist.

Ta lisas, et „kui arvestatakse sellega, millist mõju võivad tüsistused erineva sotsiaalmajandusliku taustaga inimeste depressiivsetele kalduvustele avaldada, võib see aidata reumatoloogidel oma tööd tulemusrikkamalt teha, kuna nii saavad nad õigel ajal määrata sobiva depressiooniravi“.

Varasemate uurimuste kohaselt on depressioon reumatoidartriiti põdevate inimeste seas väga levinud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada