Alzheimeri tõve diagnoosimine varases staadiumis võib saada tegelikkuseks

Alzheimeri tõve diagnoosimine varases staadiumis võib saada tegelikkuseks

Ühendkuningriigi eksperdid väidavad, et nad on leidnud viisi Alzheimeri tõve diagnoosimiseks aastaid enne sümptomite avaldumist.

Nende sõnul võib seljaajuvedeliku proovi ja aju magnetresonantstomograafilise uuringu tulemuste analüüsimine aidata märgata dementsuse varaseid tundemärke, vahendab BBC teadlasi.

Siiani ei ole olemas üht kindlat viisi dementsuse diagnoosimiseks ega raviks. Asjatundjad näevad palju vaeva, et leida raviviise selle tervisehäda ennetamiseks või vähemalt selle süvenemise aeglustamiseks.

Dr Jonathan Schott ja tema kolleegid University College of Londoni neuroloogiainstituudist on veendunud, et nad suudavad tuvastada dementsuse kõige levinuma vormi ehk Alzheimeri tõve selle varases etapis ehk mitu aastat enne sümptomite avaldumist.

Sellest annavad eeldatavasti märku peaaju kahanemine ja valk amüloidi tavalisest väiksem sisaldus pea- ja seljaaju ümbritsevas ajuvedelikus ehk liikvoris.

Meditsiiniekspertidele on teada, et Alzheimeri tõve korral väheneb aju maht ja ajusse kuhjub tavalisest rohkem amüloidi, mis tähendab, et ajuvedelikus on selle valgu sisaldus normaalsest väiksem.

Dr Schotti juhitud uurimisrühm lähtus eeldusest, et eelmainitud muutuste diagnoosimine võib aidata leida viiteid sellele haigusseisundile varem, kui praegused meetodid seda võimaldavad.

Selle teooria kinnitamiseks leiti 105 korras tervisenäitajatega vabatahtlikku, kes olid nõus läbima mõned uuringud.

Vabatahtlikelt võeti amüloidi taseme määramiseks ajuvedelikuproov ja aju vähenemise määramiseks tehti neile magnetresonantstomograafiline uuring.

Uuringute tulemustest ilmnes, et madala amüloiditasemega, kuid muidu hea tervise juures olevate inimeste (38% rühmast) aju maht vähenes kaks korda kiiremini kui teistel katseisikutel.

Lisaks oli neil viis korda suurema tõenäosusega riskigeen APOE4 ja kõrge tau-valgu tase, mida samuti Alzheimeri tõvega seostatakse.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada