Haiglaravil viibivad eakad, kes kiiresti liikuma hakkavad, saavad varem koju

Haiglaravil viibivad eakad, kes kiiresti liikuma hakkavad, saavad varem koju

Värske uurimuse kohaselt on haiglaravil viibivad eakad patsiendid, kes võimalikult kiiresti jalule saavad, haiglas lühemat aega kui need, kes vaid voodis lamavad.

Uurimisrühm jälgis 162 üle 65-aastast haiglaravil viibivat eakat, kinnitades patsientide pahkluule sammuandurid. Galvestonis asuva Texase ülikooli arstiteaduskonna (University of Texas Medical Branch, UTMB) teadlased selgitasid, et see väike elektrooniline seade salvestab patsientide iga sammu.

Ilmnes, et isegi lühike jalutuskäik mööda haiglakoridore mõjus vanuritele kasulikult, annab HealthDay News teada.

„Andurite abil kogutud andmetest selgus, et isegi kui patsientide liikumine suurenes üsna vähe, lühendas see siiski nende haiglaravil viibimist. Sama seos jäi kehtima ka pärast seda, kui võtsime statistilise mudeli abil arvesse patsientide tervisehäirete erinevat tõsidust,“ märkis Texase ülikooli arstiteaduskonna pressiteates uurimuse juhtautor, abiprofessor Steve Fisher.

Teadlased lisasid, et kuigi ortopeediliste ja neuroloogiliste hädadega patsientidel soovitatakse hakata liikuma niipea kui võimalik, ei ole selline teguviis raskete terviseprobleemidega eakate patsientide korral üldjuhul normiks.

Teadlaste arvates on nende uurimus esimene samm selle soovituse rakendamise suunas ja see võib aidata parandada vanuritest patsientide haiglaravi kvaliteeti ka muud moodi.

„Liikumisvõimel on eakate iseseisvuse ja üldise elukvaliteedi säilitamisel väga oluline osa ning meie uurimuse kohaselt peab see paika ka haiglas viibides,“ ütles Fisher.

„Vanurite haiglaravil viibimise tulemused on vastuolulised,“ selgitas ta. „Ühelt poolt võime saavutada edu tõsise tervisehäda ravimisel, mis neid haiglasse tõi, kuid teisalt on eakate pikaajaline liikumatus arvestatavaks tagasilöögiks.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada