Uus tükike Alzheimeri puslest leitud

Uus tükike Alzheimeri puslest leitud

Värske uuringu kohaselt võib Alzheimeri tõve kujunemises rolli mängida veresooni kattev rakukiht.

Nimelt hõlmab seisund nimega endoteeli funktsioonihäire lämmastikoksiidi kadu endoteelis, s.t veresooni katvate rakkude kihis. Lämmastikoksiid on elutähtis veresoonte laienemiseks (vasodilatsioon), mis parandab vereringet ning kudede varustamist hapniku ja toitainetega, kirjutab HealthDay News.

Varasemates uuringutes on endoteeli funktsioonihäiret seostatud südame-veresoonkonna haigustega.

Värskes uuringus leidsid Minnesota osariigis Rochesteris asuva Mayo kliiniku teadlased, et endoteeli funktsioonihäire suurendab selliste valkude tootmist, mis on tooraineks Alzheimeri tõve põdevate inimeste ajus tuvastatud amüloidnaastudele.

Uuringu tulemused avaldati ajakirja Circulation Research 2. detsembri veebiväljaandes.

„Südame-veresoonkonna haiguste osas oleme juba mõnda aega teadnud, et endoteeli hea seisund on tõsiste kardiovaskulaarsete seisundite ärahoidmiseks elulise tähtsusega. Nüüd näib, et see võib omada olulist rolli ka kognitiivsete häirete seisukohast,“ märkis uuringu juht ning Mayo kliiniku anestesioloogia ja farmakoloogia professor dr Zvonimir S. Katusic Ameerika Südameliidu (American Heart Association) pressiteates.

Tema sõnul võib uuring aidata selgitada seda, kuidas füüsiline treening on hea nii südame-veresoonkonna kui aju tervisele. Varasemad uuringud on näidanud, et treening võib kognitiivsete häirete avaldumist edasi lükata või neid isegi ennetada.

„Selle kohta, et treenides stimuleerib inimene endoteeli tootma rohkem lämmastikoksiidi, on avaldatud palju materjale. Meie uuringu tulemused võivad aidata selgitada seda, miks on treening kasulik kognitiivse tervise seisukohast,“ märkis Katusic.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada