D-vitamiin ei ole imerohi osteoartriidi vastu

D-vitamiin ei ole imerohi osteoartriidi vastu

USA teadlaste uurimuse kohaselt ei leevenda D-vitamiin põlve osteoartriiti.

„Ma ei ole kunagi kuulnud, et ühe ravivahendina kasutataks D-vitamiini,“ sõnas Miami ülikooli Leonard M. Milleri nimelise arstiteaduskonna taastusravi professor dr Kevin Dalal. „Seepärast pole ka üllatav, et see ei andnud mingeid tulemusi. Selle haiguse kulgu on pärast aastatepikkust süvenemist väga raske muuta, kirjutab HealthDay News.

Kõige rängemalt saavad kannatada liigesed, millel lasub keharaskus. Liigese liikumist võimaldav kõhr kahjustub, luudele tekivad kannused ja liiges muutub väga valulikuks,“ selgitas haiguse kulgu Dalal, kes ise uuringus ei osalenud.

Tema sõnul põhineb arvamus, et D-vitamiinist võib abi olla, selle vitamiini omadusel soodustada kaltsiumi imendumist, mis omakorda võib tugevdada põlveliigest.

Bostonis asuva Tuftsi õppekliiniku (Tufts Medical Center) reumatologiaosakonna abiprofessor dr Timothy McAlindon uuris 146 põlve osteoartriiti põdevat inimest, et teha kindlaks, kas D-vitamiinist on selle tervisehäire korral kasu.

Uuringus osalejatele manustati kas D-vitamiini või platseebot. Manustatav päevane D-vitamiini kogus oli 2000 rahvusvahelist ühikut.

Lisaks testis McAlindoni töörühm katsealuste liikumisvõimet ning tegi haigest põlvest uuringu alguses ja pärast ühe aasta möödumist röntgenpildi. Muuhulgas tehti uurimuse alguses ja lõpus igast osalejast magnetresonantstomograafiline ülesvõte.

Teadlased tegid kindlaks, et kahe aasta pärast ei erinenud D-vitamiini võtnute seisund oluliselt nende seisundist, kes seda ei võtnud.  

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada