Paljusid kukkumisi saab ära hoida

Paljusid kukkumisi saab ära hoida

USAs põhjustavad kõige rohkem vigastusi kukkumised, mida saaks asjatundjate väitel ära hoida väga lihtsaid ettevaatusabinõusid järgides.

„Väga oluline on enda ümber ringi vaadata ja kõrvaldada võimalikud ohuallikad ning seda mitte ainult iseenda, vaid ka teiste jaoks. See ei ole juhus, et suure osa meie patsientide vigastuste põhjuseks on ettevaatamatusest tingitud kukkumised,“ märkis Ameerika kiirabiarstide kõrgkooli (American College of Emergency Physicians) rektor dr Sandra Schneider.

Enamik surmaga lõppenud olmetraumasid ja selliseid olmetraumasid, mis ei lõppenud surmaga, on põhjustatud just kukkumisest: vastavalt 33% ja üle 40%, kirjutab HealthDay News.

„Kukkumine võib kardinaalselt muuta eriti vanemate inimeste elu: see võib tähendada liikumisvõime halvenemist, uue haigusseisundi tekkimist või olemasoleva haigusseisundi süvenemise algust,“ sõnas Schneider. „Edasiste kukkumiste vältimise, elukvaliteedi parandamise ja pikaealisuse tagamise seisukohast on kukkumise põhjuse väljaselgitamine ja liikumisvõime taastamiseks vajalike abinõude rakendamine sama oluline kui vigastuse ravi.“

Järgnevalt on antud mõned nõuanded kukkumiste ärahoidmiseks kodus.

  • Koristage ära lohakil olevad esemed ning veenduge, et treppidel ja liikumisteedel ei vedele asju.
  • Treppide esimesed ja viimased astmed peaksid olema hästi valgustatud. Jätke tualettruumis, koridoris ja vannitoas öölamp põlema.
  • Parandage või vahetage välja katkised trepikatted või -astmed.
  • Paigaldage vannituppa ja dušinurka käepidemed. Neist on palju abi just eakatele ja puuetega inimestele. Vanni põhjas ja dušinurga põrandal peaks olema libisemisvastane kate.
  • Eakatega kodudes tuleks vältida väikesi lahtisi põrandavaipu ja kinnitada suured vaibad põranda külge.
  • Väikeste lastega kodudes tuleks treppide ette paigaldada lukustatavad väravad ja akende ette sulgurid, mida saab tulekahju korral kiiresti avada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada