Peedimahl teeb ajule head

Peedimahl teeb ajule head

Et peedimahla joomine suurendab eakatel inimestel verevoolu ajusse, arvatakse, et tumepunased köögiviljad võivad aidata võidelda dementsuse süvenemisega.

Peedijuur sisaldab suures koguses nitraate, mis muutuvad suuõõnebakterite toimel nitrititeks. Nitritid laiendavad veresooni ning parandavad vereringet ja hapniku juurdevoolu organismi piirkondadesse, mis kannatavad hapnikuvaeguse all, vahendab WebMD.

„Mitmed väga põhjalikud uurimused on näidanud, et peedimahla joomine võib aidata vererõhku alandada, kuid meie soovisime tõestada, et see suurendab ka vere juurdevoolu ajusse,“ märkis pressiteates Wake Foresti ülikooli rakendusteaduste keskuse direktor Daniel Kim-Shapiro (PhD).

Rakendusteaduste keskuse teadlased uurisid nelja päeva jooksul, kuidas mõjutasid toidust saadud nitraadid 14 täiskasvanut, kel oli eluaastaid 70 või enam. Esimesel päeval ei olnud katsealused enne laborisse tulekut kümme tundi söönud. Nad läbisid tervisekontrolli ja sõid seejärel kas kõrge või madala nitraadisisaldusega hommikusöögi. Kõrge nitraadisisaldusega hommikusöök sisaldas ka 450 g peedimahla.

Seejärel anti uurimisalustele koju kaasa lõuna- ja õhtusöök ning suupisted, mis olid vastavalt kas kõrge või madala nitraadisisaldusega. Ka teisel päeval olid katsealused olnud enne laboris pakutavat hommikusööki kümme tundi söömata. Tund aega hiljem mõõdeti kõigil katseisikutel magnetresonantstomograafia abil aju vereringe aktiivsust.

Kolmandal ja neljandal päeval korrati kahel esimesel päeval läbiviidud toiminguid, kuid eelnevalt nitraadirikkaid toite söönud katsealused sõid nüüd nitraadivaeseid toite ja vastupidi.

Kompuutertomograafia näitas, et pärast nitraadirikka toidu söömist suurenes eakatel verevool aju esisagarate valgeollusesse. Taandarengut, mis viib dementsuse ja muude kognitiivsete häirete tekkimiseni, seostatakse kõige sagedamini just selle ajupiirkonnaga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada