Kuidas allergiat diagnoositakse?

Kuidas allergiat diagnoositakse? Foto: IStock

Kas minu allergia tekitaja peitub toidus või on süüdi hoopis õietolm? Confido erameditsiini keskuse pediaater ja allergoloog Kersti Veidrik selgitab, kuidas allergia põhjustele jälile saada.

Kõige üldisemalt võib arsti sõnul allergeenid jagada kolmeks: olmeallergeenid, toiduallergeenid ja tööga seotud allergeenid (näiteks kemikaalid ).

Veidriku sõnul sõltub allergiliste haiguste diagnostika paljuski sellest, millises vormis ja millise haigusena allergia avaldub. Tööga seotud  allergiate  diagnostika ja ravi  jääb kutsehaiguste kliinikute töövaldkonnaks.  

 „Üsna standardne on haigust põhjustavate allergeenide   määramine, seda tehakse nahatorketestide või vereproovi abil. On olukordi, kus nahateste teha ei saa ja siis otsitakse antikehi esmalt verest. Kontaktallergia diagnostikaks kasutatakse omakorda kalleid ja spetsiifilisi allergeenide paneele. Sageli tuleb erinevaid diagnostikavõimalusi kombineerida,“ tutvustab ta.

„Organismi  sensibiliseerumist  põhjustavate allergeenide määramine nahatorketestiga on kogu maailmas väga sage meetod  ja seda soovitatakse ka rahvusvaheliselt esmase meetodina.  Sel viisil saab arst küllalt palju informatsiooni, kuid tuleb ette olukordi, kui haiguse põhjuse leidmiseks peab teste tegema korduvalt,“ ütleb ta.

Diagnostiliste allergeenide valik on arsti kinnitusel tänapäeval küllalt  lai. „Nahatestide tegemiseks on palju kompleksseid allergeene, et  vähendada üksikute torgete arvu. Kui kompleksallergeen on negatiivne, siis ei ole mõtet hakata ükshaaval teste tegema. Samas, kui leiame positiivse kompleksi, saab juba edasi minna üksikute allergeenidega. Nii on inimestele mugavam. Ka veretestina määratavate allergeenide hulk on suur -  toiduained, õietolmud, loomad/linnud, lestalised jne. Suure valiku puhul on puuduseks testide kõrge hind,“ selgitab ta.

„Nii nahal kui veres allergeenide määramine ei ole 100% täpsusega, kuid üldiselt peetakse neid heaks diagnostikavahendiks,“ lisab ta. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada