Tassike kohvi võib leevendada astma sümptomeid

Tassike kohvi võib leevendada astma sümptomeid

Kofeiini tuntakse rohkem ergutava aine kui koduapteegi abivahendina, ent teadlased on juba aastaid vaaginud, kas sellest võiks olla abi ka astmaatikutele.

Selle mõttekäigu aluseks on kofeiini keemiline struktuur, mis meenutab teofülliini oma. Teofülliin on levinud astmaravim, mis lõdvestab hingamisteede lihaseid ning leevendab vilisevat hingamist, õhupuudust ja muid hingamisprobleeme. Tõepoolest: pärast kohvi joomist ja selle lagundamist maksas on üheks kõrvalsaaduseks väike kogus teofülliini, kirjutatakse NY Times´is.

Ajakirjas Cochrane Database of Systematic Reviews avaldatud 2007. aasta uuringus kogusid teadlased kokku poole tosina kofeiini mõju astmaatikutele käsitleva kliinilise uuringu tulemused ning analüüsisid neid. Tulemustest ilmnes, et platseeboga võrreldes parandab kofeiin kuni neljaks tunniks pisut hingamisteede talitlust ning et isegi väike annus – väiksem kui kohvikuketi Starbucks topsis olev kohvikogus – võib parandada kopsude talitlust kuni kaheks tunniks.

Teisisõnu, hädaolukorras võib tass kohvi või kanget teed hetkelist leevendust pakkuda.

Kuid kasutegur on uuringute andmeil väga väike – igatahes mitte piisav, et asendada ravimid kofeiiniga. Pealegi on probleemiks see, et keemiliste sarnasuste tõttu võib liigne kofeiinitarbimine süvendada teofülliini võimalikke kõrvaltoimeid. Seetõttu soovitavad arstid teofülliini tarvitavatel patsientidel jälgida kohvi, tee, šokolaadi ja muude kofeiini sisaldavate toiduainete tarbimist.

Oluline on meeles pidada, et kofeiini kasutegur astma korral on reaalne, ent minimaalne.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada