Lemmikloomad ja tolm võivad süvendada heinapalavikku

Lemmikloomad ja tolm võivad süvendada heinapalavikku

Värske uurimuse andmetel kannatavad kõige ägedamate ja kiiremini algavate allergianähtude käes need inimesed, kes põevad nii heinapalavikku kui ka allergiat kasside, koerte, tolmulestade või õietolmu vastu.

Põhja-Ameerikas märgib heinapalaviku hooaja algust ambroosia õitsema hakkamine hilissuvel. Kuid mitte kõigi ambroosiaallergikute sümptomid ei ole samasugused ega esine samal ajal, kirjutab WebMD.

Kanadas Ontarios asuva haigla Kingston General Hospital teadlased viisid läbi 123 ambroosiallergia käes kannatavat inimest hõlmava uurimuse, et hinnata, kellel ja millal heinapalaviku nähud esinevad. Allergiatesti abil tehti kindlaks osalejate täpne allergeen, olgu selleks siis erinevad rohttaimed, puud, teatud liiki hallitused, lemmikloomad, õietolm või tolmulestad. Kahel kolmandikul katserühmast esines kassiallergiat, 63% koeraallergiat ja 73% tolmulestaallergiat. Seejärel viibisid katsealused kolm tundi ambroosia õietolmu sisaldavas keskkonnas ja neil paluti iga poole tunni järel oma allergianähtusid kirjeldada.

„Üldjoontes ilmnesid tugevamad või kiiremad sümptomid nendel, kellel esines allergiat koerte, kasside või tolmulestade vastu, kui nendel, kellel sellist allergiat ei olnud,“ sõnas allergoloog, arst ja uurimuses osalenud teadlane Anne K. Ellis. „Ent esimese 90 minuti jooksul täheldatud erinevused sümptomite ägeduses olid vähem märgatavad pärast kolmetunnist viibimist allergeeni sisaldavas keskkonnas. See tähendab, et heinapalaviku kõrghooajal esinevad samad nähud nii nendel, kellel on allergia kasside, koerte või tolmulestade vastu, kui ka nendel, kellel seda ei ole.“

Uurimistulemuste põhjal võib oletada, et aastaringselt ilmnevad allergiad kasside, koerte ja tolmulestade vastu võivad immuunsüsteemi „eelkäivitada“ ja suurendada seeläbi allergiku tundlikkust muude allergeenide, näiteks ambroosia vastu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada