Allergiavaba maapähkli aretamise lootus suureneb

Allergiavaba maapähkli aretamise lootus suureneb

Teadlased püüavad aretada vähemal määral allergiat tekitavat maapähklit – see aitaks teha lõpu probleemidele, mida see populaarne pähkel võib tekitada.

Sortide kombineerimise teel on USA uurimisrühm suutnud taimest kõrvaldada peamised allergiat esile kutsuvad valgud või vähendada nende osatähtsust, kirjutab BBC News.

Teadlased rõhutavad, et nad ei kasutanud geneetilist muundamist, vaid traditsioonilist ristamist.

Maapähkliallergia on üsna tavaline ja tekitab tavaliselt hingamisprobleeme. Kuid kõige raskematel juhtudel võivad maapähklid tekitada potentsiaalselt eluohtliku anafülaktilise šoki.

Maapähklid, mille aretamist rahastab USA põllumajandusministeerium, on ikka veel katsetamisjärgus, kuid kui edasised katsed õnnestuvad, saaks neid taimi hakata laialdasemalt kasutama, et vältida tehnoloogilisi riske.

Põhiküsimus on, kas ilma kõnealuste valkudeta maapähkel suudab loomulikul teel anda seemneid, mille allergiapotentsiaal on samuti väiksem.

Uuringu tulemusi tutvustas professor Soheila Maleki Londonis asuvast Euroopa allergia ja kliinilise immunoloogia akadeemiast.

Põhimõtteliselt peaks neid väiksema allergiapotentsiaaliga maapähkleid söövatel lastel olema väiksem tõenäosus maapähklite suhtes üldse allergiliseks muutuda.

„Ja need, kes juba on allergilised, peaksid maapähkleid tarbima palju suuremas koguses, enne kui neil ilmneb allergiline reaktsioon,“ selgitas professor Maleki, kes usub, et sellised maapähklid on saadaval 2–5 aasta pärast.

„Ka juhuslikul tarbimisel peaks reaktsioon olema palju väiksem.“

Neid pähkleid saaks kasutada ka immunoteraapias, milles patsiendid, kellel on mingi allergia juba välja kujunenud, muudetakse vähemtundlikuks sellega, et nad söövad mingi aja jooksul vähesel määral maapähkleid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada