Kondoomi turvalisus 04.03.12 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mina olen vist tavapärasest veidi eripärasem mees, inimene ja võib olla ka küsimus on esmalt veidi kummaline. Olen seksi kohapealt väheaktiivne. Kuna tööga seoses reisin palju ja omal naist pole, siis tuleb siiski ette, et mõnikord külastan punaste laternate tänavaid. Küsimus-üldiselt peetakse lateksist kondoome küllaltki lollikindlateks nakkusest hoidumise vahenditeks. Samas siit internetist loen, et näiteks tsiteerin `Polüetaanist (kirjutatakse nii see sõna?) kondoomid on aga poorsed, lastes seemnerakke läbi ja seetõttu pakkudes mitte mingisugust kaitset ei raseduse ega ka muu jama vastu.
Kas on mingisugust ühtset tunnust mis ütleks, missugune kondoom on turvaline ja missugune on pooridega?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kondoome valmistatakse reeglina lateksist, polüuretaanist või naturaalsest materjalist (nt. lambasoolest). Viimased on eksklusiivsemad, kallimad, kuid samas vähemefektiivsed. Kahtlen, kas neid meie apteekides ja tavalises kaubandusvõrgus üldse müüaksegi. Enamiku kondoomipakkide peal ei ole kirjas, mis materjali on tootmisel kasutatud, kuid tootjate kodulehel on informatsioon üleval – meil peamiselt saadaolevad kondoomid on valmistatud lateksist, mida loetakse spermale ja mikroobidele praktiliselt läbimatuks.
Kuigi kondoomi kasutamine on ainus viis, kuidas vähendada nakkuse saamise riski vahekorra ajal, tuleb siiski arvestada, et isegi kvaliteetsest materjalist kondoom ei taga alati 100%-list kaitset. Esiteks on olemas kondoomi purunemisoht (risk erinevate uuringute andmetel ligikaudu 5%). Teiseks ei taga kondoom 100%-list kaitset selliste haiguste, nagu genitaalherpes, süüfilis ja kondüloomid puhul, sest nakkusohtlikud kolded võivad partneril paikneda välissuguelunditel ja puutuda kokku Teie naha/limaskesta nende piirkondadega, mis pole kondoomiga kaitstud.
Lugupidamisega,
Kristi Abram

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Suguhaigused

klamüüdia ja trihhomonoos

Kas klamüüdia ja trihhomonoos võivad levida ka kondoomiga seksides?

Kui mehel korraga diagnoositud mõlemad haigused, kas on võimalik need saada ka suguühte väliselt, nt. kätega sugutile üle ...

Airi Põder

Vastas dr Airi Põder

Kondoomi kasutamine ei kaitse paraku mitte 1005-liselt suguhaiguste leviku eest, mistõttu trihhomonoos ja klamüdioos võivad levida ka kondoomi kasutamise korral.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi