Kas on võimalik? 01.10.03 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere ! Kuna tarvitan ravimeid pidevalt , tekivad tõrked ravimite lisaainete suhtes,põhjustades erinevaid probleeme.Siis mul on küsimus,kas EESTI VABARIIGIS on saadaval ka sama tugevaid ravimeid ilma lisaaineteta? Kas Teil on võimalus sõna sekka öelda ravimitootjatele,et vähendataks igasugu komponentide liigset lisamist või onmüügil olevad ravimid lihtsalt solgitud äri ehk raha tegemise eesmärgil ? Miks müüakse vähese ravi toimega ravimeid suure hinnaga,samal ajal kaovad müügilt lisaaineteta ravivad ravimid? (Festal-mida pakub tohter selle asemel -ravimit ,millel lisaaineid on 20-30.,Valocordin-mida pakutakse asemele,lausa unerohtu , sama Diasepamiga,kuigi Läti Vabariigi apteegist võib osta Valocordini niipalju kui süda lustib ja ilma igasugu diasepamita.Kuid asi läheb järjest hullemaks:tänase seisuga ei sobivat ka Clotam Retard (Taani ) eesti nimistusse-kuid Lätist saab(ja ravimi vahe on selles et 1 Clotam Retardi 300 mg tablett teeb ära 3!!!! 200 mg tableti töö,ainult nüüd peame rohkem lisaaineid tarbima,mis ei pruugi sugugi tundliku mao pärast sobida.Miks peab ravimite müük järjest ebatöhusamaks muutuma,oleks aeg ka haigetele mõelda,sest hiljem pole ehk inimesigi kellele müüa,kui samas vaimus jätkata.Ah jaa ja Propronolol,miks pean tarbima saksa ravimit,mis on soodusravimite nimekirjas,miks eesti Nycomed pole sama ravimi osas soodusravim?Kas soodustus on allergiliste lisaainete pärast? Muidugi hea ,et veel seda eestis toodetud ravimit veel saabki,kuigi juba 10mg kaob.Kus on väljapääs,kas meie oleme Lätlastest halvemad,et peame kallimaid ja kehvemaid ravimeid tarbima ???

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Lisaained on vajalikud mingi ravimvormi valmistamiseks ja selle toimimiseks ravimina. Millised lisaained millisele ravimile lisatakse, on määratud tootmistehnoloogia poolt ja need ei ole sellised ained, mida teie arvate arvavat. Ilma lisaaineteta tableti pressimine on enamasti võimatu ja kõige lihtsamad lisaained on tärklis, piimasuhkur, tselluloosi estrid ja palju muud, mitte aga mingid kahjulikud mürgid. Pakendil on ikka märgitud toimeaine kogus. Tihti on see nii väike, et üksi sellest tableti tegemine on võimatu.

Milline ravim Eestis on müügil, selle otsustab Riigi Ravimiamet tootja taotluse alusel ja tootja esitab selleks vastava dokumentatsiooni. Seda kontrollitakse ja kui see on piisav, lastakse ravim müüki. Pange tähele, ravimiamet on riigi organ ja kui ravimit Eestis ei müüda siis ei soovi seda teha ravimitootja või ei luba seda Eesti Riik. Ja see pole mitte Läti riik.

See, et Valocordin ja Valocordin-Diazepam on sarnaste nimedega, ei tähenda, et need on samasugused asjad, ei ole. Valocordin-Diazepam (selline on just see nimi) sisaldab diasepaami, nagu ise ka märkasite, Valocordin on midagi muud hoopis teiselt tootjalt ja pole müügil Eestis.

Et Nycomedi propranolool soodusravim, on ikka Nycomedi asjaajamiste tulemus, mitte apteekrite süü. Ravim on ka üsna odav, ei annaks selle praeguse 50% puhul suurt mingit soodustust.

Nycomed ei tooda Eestis täistsükliga ühtegi ravimit, vaid ainult pakendab. See pole ka mingi saladus. Tabletid pressitakse mujal (Taanis) ja pakendatakse eestikeelsesse pakendisse Põlvas, paljud aga juba välismaal (antibiootikumid, salvid, nohuravimid, süstid, graanulid). Saksa omadega pole neil mingit põhimõttelist vahet.

Eestis ei valmista tablette enam keegi. Ka Tallinna Farmaatiatehase sildi all olevad tabletid (ka "aspiriin") valmistatakse otsast lõpuni Riias Grindexi poolt. Nii, et saate läti värki küll, ise seda aimamata.

Muud kaebused oleks targem esitada otse ravimiametile või sotsiaalministrile.

Tugevat tervist,
Kalle KurvitsKas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Ravimid

Prolong-tablett

Tere. Olen pikalt kasutanud sellist ravimit kui DHC-continus 60mg. Algselt oli hommikul 1 ja õhtul teine st. iga 12 tundi. Nüüd kevadest siis juba 2x1,5tbl (lisaks vajadusel max 2x paraceta500/codeine30mg)

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Kui on poolitusjoon siis võib ka poolitada. Sõltuvusse jäämise oht sellest ei suurene ega vähene.
Mõnel ravimil on poolitamine neelamise hõlbustamiseks ja pole tagatud võrdsed annused ...

Loe edasi

arcoxia tableti poolitamine

Kas arcoxia tabletti (120) mg võib poolitada?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Arcoxiat ei tohi poolitada.
Saadaval on paljudes eri annustes tabletid, ka 60mg.

Kalle Kurvits

Loe edasi

Antihistamiinikum suures koguses

Tere!

Mind teeb murelikuks allergoloogi määratud ravi, nimelt pean võtma suuremas koguses ja pikka aega ravimit Opexa. Infolehelt lugedes on tavaline annus 1 tablett päevas. Mina pean võtma ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Sellist annustamist ravimi kasutusjuhend tõepoolest ei kirjelda.
Arst on lähtunud ravi määrates oma kogemustest ja konkreetsest haigusjuhust.
Minul ei ole õigust soovitada ...

Loe edasi

Põletus

Tere!
Selline küsimus,et põletasin selja ja käe ära. Ja tahaks teada, kas haava peab koguaeg kinniselt hoidma koos salviga või vahepeal lahtiselt. Salvi nimi on mida kasutan Braunovidon.
Lisan ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Parem soovitaks Burnjel geeli.
Braunovidoni toime on mikroobidevastane, et vältida nakkuslikku põletikku haavas.
Põletushaava plaastrid katavad haava kogu ravi aja, suurema ...

Loe edasi

Põletiku ravi

Tere!

Küsimus on puhtalt teoreetiline.
Oletame, et mul on mingi hingamisteede põletik. Ravimiseks kasutan ravimit Aspirin, mis peaks olema põletikuvastane ravim. Mida tähendab siin „põletikuvastane“? ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Aspirin, atsetüülsaltsüülhape on valuvaigistava, palavikku alandava ja põletikuvastase
toimega. Aspirini tablette kasutatakse nõrga valu, palaviku ja reumaatiliste haiguste korral. ...

Loe edasi

Antibeebipillid ja ravimid.

Tere!

Küsin, kas Panangin ja viirpuutabletid mõjutavad Harmonet pillide toimet?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Ei mõjuta sellisel moel mis tingiks vastavasisulisi hoiatusi.

Kalle Kurvits

Loe edasi

Doxycycline Vitabalance 100mg ja eksootilise vilja "mangosteeni" koostoime

Mangosteen on eksootiline vili, mille kohta leidsin infot, et teda ei ole soovitav tarbida koos diabeediravimite vms verd vedeldavate ravimitega, kuna mangosteen mistahes kujul sissesüües ise vedeldab ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Doksütsükliin on antibiootikum mida tarvitatakse kasutusjuhendi ja arsti soovituste kohaselt.
Kasutusjuhendis konkreetselt mainimata koostoimeid/vastunäidustusi/kõrvaltoimeid ei ...

Loe edasi

Sos pill alkohol ja paracetamol

Tere! Kas sos pilli (levodonna) kasutamisel, võib tarvitada alkoholi ja võtta paracetamoli?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Kasutusjuhendist (eestikeelne, peab olema ravimkarbi sees) ei leia keeldu.

Kalle Kurvits

Loe edasi

prostaplast plaastrid

Tuli reklaam meestele mõeldud plaastrite (prostaplast,hiina)kohta,mis lahendavat kõik meeste hädad.Samuti hulga positiivseid vastukajasid.
Kuidas sellesse suhtuda? Kas on nendest kasu või on see ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Näen ka ise esimest korda, seega loobun kommenteerimast, ravimiga pole tegu kohe kindlasti, see eeldaks müügiluba ravimina.
Õnnelikud kasutajad Siim ja Rasmus näevad välja nagu ...

Loe edasi

5HTP ja sertraliin

Tere!
Võtan juba mõned aastad sertraliini 150mg hommikuti.
Kevadel küsisin psühhiaatri käest, kas ma võin samal ajal (erinevatel põhjustel) katsetada 5HTP ( 5-Hydroxytryptophan on saadud Griffonia ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Kahjuks ei ole kursis 5HTP-ga, kuid kui on kirjas mitte kasutada siis nii ongi.
Peate ise otsustama, millises doosis endale katsetusi lubate

Kalle Kurvits

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: