Bipolaarne häire 29.09.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on üks küsimus, mida ma enda raviarstile mainida ei julge, sest lihtsalt ei tunne end mugavalt ja niigi, kui räägin talle millestki siis tuleb selline tunne nagu ta arvaks, et mõtlen asju välja, kuid ta pole seda kunagi mulle otseselt öelnud, seega küsin abi siit. Mul on diagnoosiks bipolaarne meeleoluhäire, kuid minu bipolaarne häire ei näe välja selline nagu ta vist olema peaks? Mul on selline lugu, et mul tujud vahetuvad päevas mitmekümneid kordi - üks moment olen õnnelik ja 2 minutit hiljem on selline tunne, et nuta ja kõik on halb. Olen erinevaid rohte võtnud, neid maania faase enam ei eksisteeri, kuid pidevalt on see, et tuju läheb ainult kehvaks. Algne diagnoos oli depressioon, kuid antidepressandid mõjusid mulle väga halvasti ja siis uue raviarstiga sain ka selle bipolaarse meeleoluhäire diagnoosi. Mul on ka veel asju mis mind häirivad - ma olen väga nõme inimene. Ma kipun pidevalt nähvama inimesi niimoodi, et ma isegi ei aru ei saa. Seejärel keegi toob mind reaalsusesse tagasi, et kuidas sina reageeriksid sellele, kui sulle nii öeldakse? Siis on kohe see mõtlemine, et see oleks minu jaoks nagu maailmalõpp, aga samas mind ei huvita, kuidas teised end tunnevad. Mõtlen üleüldse ainult iseendale ja iseenda heaolule. See tekitab ka probleeme igapäeva elus, kaotan järjest sõpru. Mulle on ka mainitud, et ma olen imeliku mõtteviisiga inimene - ma ei usu teadlastesse, sellesse, et universum jms eksisteerib, enne, kui ma seda oma silmaga näinud olen. Mul on ka keskendumisega probleeme - kuna õpin kokaks, nõuab see palju lugemist, kuid lugemisega on see, et mingi teatud aja pärast ma lihtsalt ei saa aru enam mida ma loen. Ma üritan lugeda rahulikult sõna-sõnalt ja proovida panna end mõtlema, et mida ma loen, kuid ma lihtsalt ei saa aru. Teen mingi ajalise pausi ja endiselt lihtsalt ei saa aru, mida ma loen. Kuna ma tihtipeale satun argumentidesse inimestega oma eriarvamuste ja käitumise pärast, siis varem, tulid mul vihast automaatselt pisarad välja, kuid nüüd tuleb lihtsalt mingi tumm tunne peale ja mind ei huvita momendil, et kas see argument lõppeb mingi suurema probleemiga või mis üldse edasi saab. Tihtipeale olen selline, et sõiman kõigil näo täis nii, et ma isegi ei saa aru ja siis 5 minutit hiljem on minu jaoks tip-top kõik ja siis ei saa aru, miks inimesed mu ümber mossis on, sest minul ju kõik okei jälle. Samamoodi käitus ka mul vanaema tegelikult, kellega koos ma üles kasvasin. Hiljuti jõudsin veel järeldusele, et tihtipeale on mul peas mõte keegi tulevikus ära mõrvata, lihtsalt kogemuse pärast. Rääkisin sõpradele sellest, arvasin, et igaüks tahab huvi pärast seda teha, aga nende nägudest tuli välja, et päris nii see vist ikkagi ei ole. Käin küll regulaarselt psühholoogi ja raviarsti juures, kuid kõikidest asjadest ei taha rääkida nendega. Lisaks on mul mure peavaludega. Mul on sellised peavalud, mis tulevad päevas mitukümmend korda, aga tulevadki korraks. Tulebki 10/10 valu (tavaliselt pea taha vasakule kuklasse, kuid tuleb silmakoopasse, oimu kohtadele), mis ajab korraks olemise pahaks, silmad pigistan kinni, sest valus on, helid tunduvad kuidagi järsku hästi valjud ja valgus häirib samuti. Seejärel kaob see kohe ära ja kõik on jälle korras. Seda mainisin raviarstile, palus peavalupäevikut pidada. Kuna valud esinesid mingi aeg rohkem ja pikemalt, pöördusin ka perearsti poole. Tema ütles, et närvipõletik ja pidin 10 päeva ravikuuri pidama. Just hiljuti lõpetasin sellega, kuid peavalud kadunud ei ole. Peavalud on olnud juba aastast 2021, kuid natukene enne 2022 hakkasin antidepressante võtma ja need võtsid mu peavalud täielikult ära. Kui bipolaarse meeleoluhäire diagnoosi sain, hakkasin võtma antipsühhootikume, siis valud jälle tagasi. On siin jutus midagi, mida peaks ikkagi mainima neile? On midagi, mida ma ise teha saaksin, et ennast aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meeleolu kõikumisi on kõigil. BP häirete korral on need kõikumised nädalate pikkused - nädalaid kõrgenenud ja siis teatud aja möödudes nädalaid depressioonis.
Kehalised harjutused - Terves kehas tervem-rõõmsameelsem meeleolu.
Õige tööde/õppimise ja puhkuse/une režiim.
Õige toitumine.
Sõpradega suhtlemine.
Tee minu Palveharjutust (vt eelnevad).
Koostöö raviarstiga, häbeneda ei maksa.
Head harjutammist!
Jüri O.-M. Ennet