Enesevigastamine, unehäired, raske depressioon ja bipolaarne meeleoluhäire 30.12.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan, kuna ei taha enam jätkata! Teeksin kõik, et saada lahti lõikumisest ja söömishäirest. Aga peamine probleem on siiski enesevigastamine. Mida ma peaksin tegema, et suudaksin lõikumisest vabaneda? Enda arust olen juba kõike proovinud. Lootus on juba kadumas, et kas see on üldse võimalik. Igakord kui ma ennast vigastan, tekib meeleheide ja viha enda vastu kasvab. Viimane kord lõikusin 26.detsembril.2018 - 36 õmblust. See läheb igakorraga aina hullemaks ja ma ei oska midagi ette võtta. Mu perekond teab, et end vigastan. Ka tööl teavad kõik, et mul oli kunagi sellega probleeme. Aga nüüd arvavad kõik, et olen sellest üle saanud. Ainult kaks töökaaslast siiski teavad, et seda endiselt teen. Sain ühe töökaaslasega väga lähedaseks. Ta oli mulle nagu ema... Ja kui sai teada, et end lõikusin- lahkus ta mu elust igaveseks. Mõtlesin juba eile oma elu lihtsalt lõpetada... Aga suutsin rahuneda. See ei oleks lahendus. Lahendus peab olema kuskil käeulatuses, ma tean seda! Mida ma tegema peaksin? Jah, 11 aastat olen lõikunud ja see on pikk aeg, sellest on kujunenud sõltuvus. Ma lihtsalt tunnen, et ei saa ilma selleta elada. Tunnen, et pean endale haiget tegema, tunnen, et ainult seda ma vääringi. Aga miski ju peab aitama. Inimesed eemalduvad minust, kuna ennast vigastan. Ja ma lihtsalt tahan selle ära lõpetada! Aga ma ei oska. Käin psühholoogi juures, aga tunnen, et millestki pole kasu. Aga ometi tean, et kuidagi peab olema võimalik see asi lõpetada!
Ootan väga vastust!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Mirtazapiin on hea rohi, aga rohi on abivahend.
2. Vajalik on omapoolne
kehaline-, vaimne-, hingeline-, sotsiaalne- ja religioosne (väärtushinnangute-maailmavaate) muutmine ravi, ennetamise ning treeninguga, enda kujundamine, arendamine. See aga vajab tahtejõudu, sihikindlust. Muidu jäämegi tablettide peale lootma.
3. Päevik ja sinna positiivse- enesekiitmise Päevik. Enda muutmise positiivsed aspektid rõõmuga kirja.
4. Pingetest vabanemine: Minu Palve esimene samm:
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
5. Koostöö enda psühhiaatriga.
6. Esivanemad võitlesid vabadust ja olelusvõitlust - seeläbi meie siin Maamunal oma elu elamegi. Ka meie peame võitlema - iseenesest olulised muutused ei teki.
Kaaskondsed vajavad ka teie elurõõmu, töövõimet. Kodused, Kollektiiv, Eestirahvas.
7. Mõõdukas kehaline aktiivsus, Palveharjutused ka päeval. Organism annab ise täpselt märku, et mida ja kuidas teha.
8. Prioriteedid-väärtushinnangud paika.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet