eakas psüühikahäiretega naine 23.10.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures oma 93 aastase ema pärast, kes elab justkui vaimude keskel. Ta elab üksi, kuid teda pidevalt nö kiusavad , löövad ja " tahavad tappa" mingid vaimud, sh ka ammusurnud abikaasa. Vaimud varastavad tema asju, voodilinadest ravimiteni ja viskavad mingit pulbrit, mis mõjub talle väga halvasti. Ta kuulvat nende juttu ja isegi räägib nendega. Öösiti magab unerohtudega. Ta on muutunud kurjaks, manipuleerivaks ja teisi süüdistavaks, niiet temaga on äärmiselt raske suhelda. Ta süüdistab meid ka selles, et me justkui ei usu seda kõike ja peame teda hulluks. See pole siiski nii. Me ei vaidle selle üle. Kuid midagi peaks ette võtma, muuhulgas on tal ka liikumine vilets, liigub kodus raamiga, väljas käib ainult siis, kui on vaja koos ja autoga minna arsti juurde, kuid ka see on väga vaevaline. Süda on enamvähem eale vastav, tarvitab valuravimeid liigestepõletike puhul, valude puhul.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Eakatel inimestel kõrge vanuse tõttu võib tekkida ajus orgaaniline muutus ja sellest ka psüühikahäireid.
Käesolev häire on Orgaaniline hallutsinoos - meelepettelised ja luululised elamused.
Siin eaka Esivanemaga vaielda ei maksa (ka muidu pole see vajalik) - puudub ju Emal haiguskriitika ja see selgitav jutt ei jõua kohale.
Aidata saab vaid arstirohuga, neuroleptikumidega.
Väga head rohud olemas.
Helistasime ja pidime sellel teemal rääkima-tegutsema algaval nädalal.
Ootan kõnet.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet