Depressioon ja ravim 04.06.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen põdenud korra elus depressiooni pärast abikaasa surma 18 aastat tagasi. Läksin ise vabatahtlikult Tartu Psühhiaatria Kliinikumisee ravile. Ravi koosnes teraapiast, minuga vestles psühholoog igapäev ja raviarst. Ravimist sain ainult cipralexi. Nüüd eelmise aasta suvest alates/peale kooli teise kooli lõpetamist/ hakkasin tundma suurt väsimust, ärritumist ja mis kõige tähtsam ilmnesid suured unehäired. Töötan SA Pärnu Haiglas ÕHK kinnises osakonnas dementsete ja erinevate psühhikahäirete all kannatavate patsienditega. Kuna olukorrad on seal aeg-ajalt ohtlikud, siis kindlalt mõjutas see minu närvisüsteemi. Ja mul on ka tugevad seljavalud. Ei ole võimalik rakendada psühoosis olevale patsiendile ergonoomilisi töövõtteid. Olen aprillikuust alates olnud haiguslehel, nüüd õnneks on seljavalud taandunud ja nerokirurgi sõnul ei ole midagi ohtliku. Mis mind väga murelikuks teeb on see, et tööle minnes tundsin ma tugevat iiveldustunnet. Läksin ise Pärnus psühhiaatri vastuvõtule ja palusin mulle antidepressandid välja kirjutada. Ta kirjutas uuestui cipralexi. Ma ei saa neid ad-sid seekord võtta. Mul oli meeletult halb olla. Ebareaalne tunne, hägune nägemine, suur nõrkus ja sellega kaasnes meeletu higistamine. Nüüd ma olen enam-vähem saanud suure tahtejõuga selle kontrolli alla. Sunnin ennast jalutamas käima igaäevaselt. Aga , nii kui ma hommikul ravimi võtan , läheb mul süda meeletult pahaks. Arst ütleb , et see peab üle minema, kuigi sellest on mõõdunud nüüd juba kaks kuud. Kas mul õigus põõrduda teise psühhiaatri vastuvõtule ja küsida tema arvamust? Ma mäletan, kui ma noorem olin siis oli mul ka kehva olla, aga siis kuidagi ei olnud nii hull see olukord. Võimlen ma igapäevaselt, joon vett, sunnin ennast sõõma, jalutan päris pikalt ja tarbin ka vitamiine.
Ette tänades vastuse eest

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstirohuga peab enesetunne paremaks minema. Halb tunne - kas muuta ravimi annust või vahetada rohi uue vastu või lisada midagi, mis selle kõrvalmõju eemaldab. Koostöö Psühhiaatriga. Vahetaksin rohtu.
vt varasemaid soovitusi.
Harjutused teevad imet ja on vajalikud. Ainult tabletist ei piisa.
Kaks väga olulist asja minul isiklikult:
a) korralik uni ja sellega seonduv,
b) minu Palve iga päev ja vähemalt kaks korda (hommikul ja õhtul) kindlasti, rohkem kordi vajadusel.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet