Ängistustunne 07.01.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Käisin Soomes psühhiaatri juures ja tuli täita küsitlusleht, kus küsimus, et kas tunnete vahel ängistustunnet. Kuid kahjuks ei osanud sellele küsimusele vastata, sest ei tea mida peaks tundma või millised on ängistustunde sümptomid. Ei leia ka internetist adekvaatset selgitavat infot selle kohta. Seetõttu märkisin küsitluslehele, et ei tunne sellist tunnet. Kahjuks ei olnud küsitluslehel võimalust vastuseid selgitada, sest vastused olid kastikested valikuvariantidega ja või ei. Psühhloogil käies unustasin temalt seda ka küsida, sest visiidiaeg oli väga lühike ja diagnoos põhineski küsitluslehestikul. Nüüd olengi mures, et kas ei tunne ma seda tunnet ka tegelikult või siiski tunnen kuid ei oska tunnet ära tunda. Psühhiaatril käisin kuna olen üle kahe aasta tundnud piinavaid valusid vaheliha, päraku ning selja piirkonnas, kuid millegipärast ei toimi ükski valuvaigisti ja ka psühhosomaatilised valuvaigistid (2 erinevat varianti proovinud) ei toiminud. Leevendust toob vaid Diazepam tilkadena või vedelikuna kiirelt, tablettidena ei ole tulemus nii efektiivne. Soomes on diagnoose miljon, milleks on erinevalt siis näiteks yleinen vatsan kuoristus, peräukon koristus, emmätimen kuoristus jne. Pole mõtet neid kõike kirjutada. Nüüd siis lõpetati ka Duloxetini ravi ära kuna raviefekti ei andnud. Kuid kripeldama jäi südamele küsimus ängistustunde kohta kuna ei osanud sellele vastata ja arst epikriisis kirjutab, et oatsient ängistustunnet ei tunnista. Ilmselt oluline küsimus psühhiatrilisest aspektist. Kas võiksite lühidalt kirjeldada, mida ängistustunde korral peaks tundma? Ette tänades, Terje

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ängistus on mitmete kaebuste segu: depressioon, stress, halb enesetunne, enesehinnang halveneb, pressib-vaevab jne
kuna rahustavad tilgad aitasid, siis psüühiline komponent on nende teie probleemide osas oluline.
a) kõik rahustavad ja psüühilisi pingeid vähendavad harjutused on kasulikud. leida endale sobilikud ja neid praktiseerida.
b) mure-organite e. valu-tekitavate piirkondade tervendamisel on oluline selle piirkonna verevarustuse parandamine. Seega kõndimine, jooksmine, kukutamised, sirutused-painutused. Aga ka soojad vannid. Istumiste vahele sagedasi puusapiirkonna lihaste harjutusi.
c) Normaalne toit, et seedetegevus korrapärane oleks.
d) naistearst ja tema soovitused.
vt varasemaid ja sealt saab lisamõtteid-harjutusi.
Päevik ja sinna enda ja loetud tarkused kirja panna, et neid siis kasutada.
Jüri O.-M. Ennet
head harjutamist.