Kinnisidee/hirm/sundmõte 06.12.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, oleme oma abikaasaga siiani olnud õnnelikus abielus 15 aastat, meil on ilus kodu ja armsad 3 väikest last. Viimased kuud pole enam aga endised, perekonnas on ühise aja suurim kriis ja püüame sellele lahendust leida.
Ma ei ole kunagi tarbinud antidepressante või rahusteid, selle asemel suitsetasin viimasel ajal palju kanepit. See tegi enesetunde heaks ja tõi hea une. Mõnikord süvendas see ka olemasolevaid muremõtteid ning tõi silmade ette nn sundmõtteid kellelegi haiget teha. Pean siinkohal ära märkima, et ma ei ole mitte kunagi oma lähedastele füüsiliselt haiget teinud. Minu suurimaks hirmuks on oma pere kaotamine.
Viimasel korral, kui abikaasa oli sõpradega peol ja ma olen kanepit teinud, leidsin ennast järsku uitmõttelt, et mis peaks juhtuma siis, kui ma ei suuda oma naist enam piisavalt seksuaalselt rahuldama ning sellest hetkest peale sai see nagu kinnisideeks. See hakkas vasardama peas. Naine tuli öösel koju ja soovis kohe vahekorda, ma ei olnud selleks valmis ja see võrdus minu jaoks ebaõnnestunud aktiga. Sellest sai kinnisidee, mis ei lase mul enam magada, pidevalt on ärevushäired ja mõtted on suunatud ühte suunda kogu aeg, et mis siis kui...Ja nüüd on mul kogu aeg hirm, et ma ebaõnnestun järgmisel korral. Hirm ebaõnnestumise ees teebki kõige rohkem muret. Sellel järgneval päeval lubasin endale, et lõpetan kanepi tegemise, kuna arvasin et just see põhjustas antud olukorra ja eelarvamuse. Ma ei ole hetkekski leidnud rahu ning leian ennast uuesti ja uuesti oma hirmule mõtlemast.
Arst kirjutas mulle välja antidepressandid "mirtazapin", kuna see pidavat kõige vähem pärssime seksuaalset libiidot.
Andke palun nõu, kelle poole pöörduda ja mida üldse teha, et oma hirmudele vastu seista ja oma kinnisideid unustada. Kas keegi suudaks näiteks ajule restardi teha :-)
Hetkel tundub, et olen ise omale kolli välja mõtelnud ja nüüd kardan seda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstirohi hea, võtke regulaarselt,
Praegu saadaval mitmeid potentsi-rohte - perearst kirjutab.
Abikaasale rääkida oma probleemist - vahekord ju kahepoolne ja tema poolne hoiak-toetus ju loomulik.
Ega Piisa torn peagi kogu aeg paraad-valvel olema, ei pea.
Kanep ära, sportlik eluviis.
Minu Palve.
Kõik saab korda - üksmeelel.
Jüri O.-M. Ennet