Suitsiidimõtted, ebaõnnestunud enesetapud 10.10.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ei ole abi saanud(aastaid) ei haiglaravi, kuhu on mind peale ebaõnnestunud katset lähetatud, ei ihupsühhiaatrilt(olen tema patsient ligi30 aastat), isegi ravitsejad poole olen pöördunud. Kas tõesti ei ole mingit medikamentoosset ravi? Peale alkoholi või veel radikaalsemat abi? Minu lähedastele teeb see pigem nalja. Unustatud on, et 1979 valis minu isa just sellise väljapääsu. Minul on kolm ebaõnnestunud katset ja mida edasi, seda raskem . Viimasest väljatulekut ei soovi meenutadagi. Mix nad mind segavad, kui mul elada ei lase???

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressiooni edenedes tulevad päevakorda ka suitsiidiga seonduvad mõtted, katsed.
Lahendamist vajab: miks depressioon ja suitsiidmõtted tekivad; miks koostöö arstiga ei edene; millised on tulevikuplaanid-tegutsemised (a) Töö-vanker ja Koduste-Vanker.
Retsept: Enneti ristkülik (Enneti, et teile paremini meelde jääks, et tegutsema hakkaksite) diagonaaliga ja “uued prillid”.
Ristkülik diagonaaliga annab mõttemudeli ja ka tegutsemisjuhise. Diagonaal ristkülikus näitab, et üks tekkinud kolmnurkadest (vasemalt paremale ajateljel liikudes) väheneb. See iseloomustab arstirohu võtmist – põhimõtteliselt peab ju saabuma aeg, et rohtu võtame aja möödudes vähem ja siis enam ei võtagi. Koos psühhiaatriga vaja leida sobilik AD.
Teine kolmnurk selles ristkülikus suureneb, pakseneb. See iseloomustab harjutusi (viis rühma: sotsiaalsed, kehalised, meelelised, hingelised, religioossed; alustada minu harjutusest, nn Enneti palve) ja nende tegemine peab siis suurenema, saavutama optimaalse konkreetse isiku jaoks.
Kui harjutusi ei tee, siis jäätegi rohtu võtma!
“Uued prillid” on uus hoiak, uus suhtumine endasse ja välisilma ehk lihtsamalt – mis on minu väärtushinnangud, mida võtta südamesse ja mida vaid mõistusega. Südamesse kõik ei mahu, sinna mahtugu ainult enda jaoks väga väärtuslik.
Võtta elukreedoks see, et Elu ongi õnne vundament ja sellest tuleb rõõmu tunda.
Võtta teadmiseks, et tervist ei tooda hõbekandikul - selle peame kätte võitlema!
Esivanemad võitlesid ja võitsid - muidu meid ju ei oleks. Meie võitlemisi ja võite vajavad meie kaasmaalased, klann ja kogukond. Seega - meil on ka kohustus terveks ja töövõimeliseks saada. Meid vajatakse!
Tegudele ja tulemused tulevad!
Jüri O.-M. Ennet