Paanikahood, ärevushäired ja unetus 04.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 16. aastane noor neiu ja otsustasin lõpuks oma murele rohkem tähelepanu pöörata, kuna viimasel ajal on asi hullemaks läinud. Mul on kuskil aasta - poolteist juba pidevad paanikahood, mitte et kaks-kolm korda paari kuu jooksul vaid juba paar-kolm korda nädala jooksul ja päris jubedad. Värisen üsna tükk aega veel peale hoo üleelamist, pole väga osanud või julgenud kellelegi rääkida, sest algul tundus üsna tühine kuid nüüd on tõesti väga raskeks läinud ja kuidagi ei suuda enam, ehk on keegi kelle poole pöörduda või läheb asi tablettide peale?

Samuti on probleemid ka magamisega, ei suuda enam magama jääda, laagris magasin viie päeva peale ca 10h kokku, kui sedagi. Varem olid üsna harva ka sellised unenäod, et olin justkui ärkvel aga samas magasin ja ei suutnud keha kaelast allapoole liigutada, n.ö fantoome nägin ka nendel hetkedel. Nüüd on kuus vähemalt kord selliseid juhtumeid. Üleüldse ei suuda väga magama enam jääda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Haigused-häired on teatud rühmades, "sugulusrühmades" ja siit saab sii mõtteid ka ravi ja ennetamise küsimustes, tervise treenimise aspektist.
Stressi ja stressist tingitud kehaliste häirete rühmas on
a) foobiad (ärevust tekitav situatsioon-faktor on teada ja seda püütakse vältida;
b) paanikahoogudena esinev ärevus (siin nagu konkreetset tekitajat raske esile tuua, paanika tuleb "nagu lambist", nagu teadmata põhjusel;
c) tugevast tressist tingitud või kohanemisraskustest tingitud häired;
d) tahtes tingimata tulevad korduvad mõtted ja korduvad tegevused (mida tingimata vaja ikkagi - nagu rituaal - teha;
e) kehalised "häired" närvipingest (kuigi uuringud-analüüsid näitavad, et kehalist haigust ei ole. Aga subjektiivselt kaebused ikkagi on;
Mida siis silmas pidada:
1) Psüühilisi ja kehalisi pingeid vaja maandada, õppida relaksatsiooni.
2) Kehalist võimekust vaja edendada - Terves kehas terve psüühika ja vägev enesekindlus, usk endasse.
3) Mõtlemine - tunda rõõmu sellest, mis meil on (seda ju väga-väga palju). Hingan, liigun, tegutsen, näen, kuulen jne.
4) Elu olulised eesmärgid käesolevaks ning kaugemaks vaja endale selgeks teha. Mis nende eesmärkidega ei sobitu, siis need ei ole ju esmatähtsad.
Need ju üldised printsiibid.
Konkreetsemad soovitused vt otsinguga: uni, paanika, Enneti palve esimene samm (vabastab pingeist, õpetab lõõgastuma, parandab aju verevarustust, masseerib siseorganeid, aktiveerib vaagnaelundite verevarustust jne).
Räägi oma probleemist Emale/Isale - kellega sul hea kontakt.
Apteegi vabamüügist saad rahustavat teed - ka iga soe jook mõjub rahustavalt.
Päevik - siis näed, et mis sulle hästi ja mis väga hästi toimib. Jälgi enesetunnet, see kõige parem nö dirigent.
Elukorralduses vaja ka natukene muuta, et liigselt asju südamesse ei võtaks. Muretsemine ei muuda olukorda, olukorda muudab tegutsemine, enda tugevdamine.
Koos vanematega otsusta psühhiaatri jutule minek.
Head harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet