paanikahäire ja masendus 05.08.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 25-aastane naisterahvas ning umbes 4 aastat olen kannatanud paanikahoogude käes. Eelmisel aastal pöördusin seetõttu ka psühhiaatri poole, kes kirjutas mulle Cipramili ja vajadusel võtmiseks ka Xanaxit. Cipramili tarvitamise ajal (umbes aasta) tundsin end enam-vähem normaalselt, kuid nüüd on paanikahood jälle tagasi. Lisandunud on ka üldine ärevus, nõrkus ja rahutus ning masendustunne, samuti pole eriti söögiisu ning tahtmist midagi teha või kuhugi minna.

Tahaksin küsida, kas ärevushäired ja masendus mööduvad mingi aja pärast ka iseenesest või peaks ikkagi tohtri poole pöörduma?Kas sellest on võimalik vabaneda ka ilma ravimiteta?Olen lugenud küll erinevaid eneseabi raamatuid ärevuse ja depressioooni kohta, tegelenud spordiga,võtnud rahustavaid vanne, kuid kasu pole märgata. Tuleviku peale mõeldes - kuidas mõjutavad üksteist lapseootamine ja ärevushäired, teatavasti ei tohi ju raseduse ajal ravimeid võtta, kuid vaevalt mõjuvad ka lapse tervisele hästi ema paanikahood? Samuti ei saa ma aru, millest on mul need paanikahood ja ärevus ning masendus tingitud, kuna elu on enam-vähem korras, mul on tore mees ja halbu sündmusi pole toimunud. Niimoodi ma aga enam edasi olla ei taha. Vastuse eest ette tänades A.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäired ning masendus käivad suuresti käsikäes.Arstirohtudest saate kindlasti abi(teatud periood on nad vajalikud,kui ühed ei ole tulemusi andnud,siis on vaja psühhiaatri poolt leida Teile sobiv-valik).Ainult rohtudega end terveks ei tee:kehalised,vaimsed,hingelised "treeningud"-harjutused on vajalikud.Rasedus ning lapse ootamine muudab-häälestab organismi paremuse-tervise suunas.Ka raseduse ajal saab end vaimselt-hingeliselt tugevdada.Lähisuhted, teineteisemõistmine ja toetus on hea "ravipalsam". Ka ravitohtriga peab tekkima esimesest kohtumisest alates usaldus "hingeklapp". On saanud teised hakkama,saate ka Teie.Tegutsege,olge optimistlik ning kannatlik.Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet