Kas paanika või midagi muud 04.06.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.Mul on madal vererõhk ja miski ei tõsta seda.Üsna tihti tunnen pitsitust kuklas ja tunnen kuuma hoogu üles tulemas.Pead ei julge keerata, sest on tunne, et kohe läheb pilt eest ära.Väga tihti on see seotud sooja ilmaga.Ei taha üksi minna bussiga sõitma, ei taha minna üksi poodi, ei taha minna kõndima, sest mul on hirm, et pilt läheb eest ära ja kukun maha.Olen pilditu olnud külmas kirikus ja kodus olen ärganud istudes wc ukse taga. Mul on hirm minna rahvarikkasse kohta.Tunnen, et kõik vahivad ja jälle tekib kuum hoog ja hirm.Praegu kirjutades käed värisevad ja mõtlen, kas teen õigesti. jne.Perearsti juurde pole mõtet minna, sest teda ei huvita-ütleb, et madala vererõhuga tuleb elada ja harjuda, aga ma ei julge kuskile kodunt välja minna...Ja juba paljas mõte, et pean minema paneb pea ringi käima.Mida teha, sest ma kardan arsti juurde minna, sest ta ei usu, kui närvis ja hädas ma olen.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Murepuntra võiks jagada kolmeks: vererõhu-, kaelapinge- ja ärevusprobleemid.
a) Verevarustuse regulatsiooni korrigeerib kehaline aktiivsus, karastamine, elurežiim.
Eriti head on ortostaatilised harjtused - pea kõrgemal-madalamal, seista, lamada, jalad üles, puusad ülesse - jääd turiseisus ning siis vastupidi tagasi. Tempo olgu enesetunde järgi Rahulik.
Sama töö teeb ära ka minu Palve esimene samm - ringutus-sirutus ja siis painutus-lõõgstus ette-alla.
b) Kaelapinged: psühho-regulatoorsed harjutused, kukla-kaela-õlavöötme ning ristluu piirkonna mõjutamine-lõõgastumine. (vt jälle Palve esimene samm).
c) Ärevushäire puhul ravim ja harjutus (ristkülik diagonaaliga raviprintsiip); kujutluspilt, et selles ja selles situatsioonis olen rahulik, probleemi ei ole. Mõtteline ja kujutluses olla ärevuse keskkonnas. Ja siis kartuse moment - seda olukorda mitte vältida, olla selles samm-sammult kauem (printsiip nagu külma veega karastamiselgi). vt varasemaid.
Koostöö perearsti ja psühhiaatriga.
Ja Harjutused!
Iga tera tervise varasalve - tuleb kasuks.
Jüri O.-M. Ennet