Ärevus - emotsioonide ees, määramatu ärevus, üldine 15.03.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ärevus (emotsionaalsuse ees)

Olen üle 30 juba ja terve elu on mingi ärevus olnud sees vahelduva eduga. Vist lapsepõlve aja ebakindlus, lõhutud pere jne on jälje jätnud. Ei tea nagu kindlalt, kas teen asju õieti. Kahtlen, ei tee õieti, laidan ennast selle eest. Umbes mina vs maailm. Ja on nagu ärevus, et ikkagi midagi juhtub, kuigi võin olla üksi rahulikus kohas. Midagi ikka tiksub, mis hoiab ärevust, valmisolekut millekski. Ei saa kunagi 100% rahu ja puhata. Võib vaid seda teeselda. See häirib. Olen arstil varem käinud, kuid need rohud natuke aega aitavad ja siis jälle nagu ikka. Pole mõtet nendega jännata. Enam ei taha, eks see jätab ka märgi külge.
Ja kuidagi on ärevus emotsioonide näitamise ees, isegi naeratamise või naermise ees. Ei tea, tunne nagu et kui ma seda teen, siis teesklen. Olen mitte mina ise. See peaks tulema spontaanselt. Ja see on vastik tunne.
Isegi oma hääl tekitab ärevust vahest. On nagu tunne, et mul pole ju midagi olulist öelda, aga tuleb välja pressida see jutt.
Ma ei tea, kas on vahepeal mingeid paremaid ravimeid, mis tõesti mõjuvad või on see krooniline seisund, mis jääb igavesti osaks minust? Või on mõtet proovida midagi? Elu nagu läheb ja paremad aastad niikuinii selle tõttu rasiatud.
On ka 1 ebaõnnestunud enesetapp ca 21 aastaselt, kuid nöör katkes. Ju siis oli nii vaja...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Analüüsite olukorda v.asjalikult ja seega selgub ka lahenduste variante mitmeid:
1) elada-tegutseda olevikus ja mineviku varjudega mitte tegeleda,
2) rahu ja puhkuse kohta ju soovitusi hulgi (rahustavad teed, saun ja vee protseduurid,
harjutused - (vt eelnevaid),
3) enesekindlust edendada: tervem keha - enesekindluse baas, õige eriala - enesekindluse kasvulava, õige töö-vankri kõrvale ka lapse-vanker või siis sõprusringkond,
4) Mina ja Mitte-Mina küsimuse on teatava piirini filosoofilised-arengulased ja teatud "ülepiirilised" (segavad oluliselt nii ennast kui teisi) olukorrad on soovitav lahendada koos psühhiaatriga.
5) päevik ja eneseanalüüs enda muutmiseks: a) miinus-pluss skaala või siis
kahjulik-kahevahel-kasulik skaala, või siis
"viis-hark": Keelatud (kaks miinust), Kahjulik (üks miinus), Kahevahel (miinus/pluss),
Kasulik (üks pluss), Kohustuslik (kaks plussi). Leida endale sobilik.
6) Avastades endas/enda ümber midagi ebasoovitavat - ole Rõõmu, on mida Muuta või siis enda Hoiakut selle suhtes muuta.
7) Uusi ravimeid tuleb pidevalt, psühhiaatriga koostöö.
8) Ravimid on vaid osake suurest tervise parandamise skaalast.
9) Kasuta minu 3E printsiipi (Ennistamine e ravi, Ennetamine e profülaktika, Edendamine e treening) nii tervise kui ka muude elu-probleemide lahendamisel.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet