Dementsus 05.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Vajaksime nõuandeid, missugused võimalused on toimetulekuks eaka emaga, kellel on ilmselgelt psüühikaga tõsised probleemid. Tunneme end üsna abitult.
Ta on tegelikult läbi elu olnud võimukas ja konfliktne persoon ja suhted temaga on olnud alati rasked. Aga nüüd, kus ta on 80aastane, oleme päris hädas. Ta on muidu liikumisvõimeline ning igapäevaeluga seni enam-vähem toimetulev, aga ta on muutunud täiesti paranoiliseks ja tema jutt on taandunud peamiselt kahtlustusteks ja süüdistusteks.
Toon mõned näited.
Ta räägib asju, mida pole 100% kindlusega kunagi olnudki ja ründab meid pidevalt. Väga raske on lõpuks ise rahulikuks jääda, kui inimene süüdistab järjekindlalt oma lähedasi varguses, maade-metsade varastamises, mida tal pole kusagilt saada olnudki, tema korteris salaja käimises ja dokumentide vargustes ja võltsimises jne. ja nõuab tagasi oma rahasid ning varasid. Isegi see on õli tulle valanud, et oleme talle igakuiselt abiks raha andnud, vahel kapi toitu täis toonud, temaga suhelda üritanud. Ei ole kasu rääkimisest, selgitamistest ja ettepanekust psühhiaatrit külastada. Viimane ettepanek ajab teda muidugi vihaseks. Et ta käib meie peale kaebamas nii sotsiaalametis kui ka politseis, siis on näiteks tagasiside politseilt, et kas tal on mingi diagnoos või paber vaimupuude kohta, nad saaksid kusagile märke panna, sest ta raiskab nende aega oma alusetute süüdistustega. Ta tassis sinna 5 aasta pangaväljavõtted, et otsigu politsei nüüd varastatud pärandus üles ja üldse, kui politseinik tahtis midagi öelda, siis käratas, et olgu too vait, nüüd räägib tema.
Asi läheb järjest jaburamaks ja me oleme mures. Tema enda juurde võtmine ajab meid täiesti paanikasse, sest tegemist ei ole kaugeltki rahumeelse vanainimesega. See tähendaks ikka seda, et elu on pidev lahinguväli ja selle keskel on ka endal raske adekvaatseks jääda. Arstile ta ei lähe, mingeid ravimeid ei nõustu arvatavasti ka võtma. (Kindlasti on siis uus süüdistus...).
Mida teha? Perearst soovitab psühhiaatri juurde minna. Kuidas? Kui haigus on pöördumatu ja teha enam midagi pole, siis kas tema jaoks sobib tavaline hooldekodu? Kas peaksime taotlema mingi teovõimetuse määramist ja kuidas see käib? Igasugused juhised ja nõuanded on oodatud, sest me ei tea neist asjust midagi. Inimlikult on kahju ka, aga ei oska midagi teha.
Ta on kunagi psühhiaatri juures käinud, antidepressante tarvitanud. Võib-olla ka muid ravimeid, aga see oli tükk aega tagasi ja me ei tea sellest eriti midagi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teie ema probleem näib olevat - orgaaniline luululine häire ja selle vastu on väga head rohud olemas. Psühhiaater aitab.

Dementsus on midagi muud ja seal ravi palju-palju keerulisem.

Eestkoste küsimuses saab lahendi teha vaid kohtu kaudu ja sellele eelneb kohtupsühhiaatriline ekspertiis.

Palju asjalikku nõu saab anda ka sotsiaalnõunik - elukohajärgne.
Nende probleemide lahendamine on keeruline ja vajab kannatlikkust.

Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Dementsus

Kui vanalt võib hakata dementsus peale

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus sobib pensionile pineku perioodil ja hiljem. Kaasneb vaimsete võimete taandumine. Seda märkab inimene ise ja seda märkavad ka lähedase.
Vaimsed võimed võivad alaneda ka ANTS´u (Alkoholism, ...

Loe edasi

Dementsus

Tere!
Abikaasa on tänaseks dementne ja sügav puue.Kontrollitud on süda ja kaelaveresooned.Need olid korras.Magnetresonantstomograafia pildi järgi ütles neuroloog,et ajuvedeliku paunad on natuke suurenenud ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus:
a) Alzheimeri tõvest tingitud - seda neuroloogid uurivad ja magnet-resonants tomograaf dementsusel viitavat häiret ei leidnud.
b) vaskulaarne dementsus ehk aju verevarustuslik ...

Loe edasi

Varajane dementsus

Tere.
Olen 43 aastane mees. Viimase 3 aasta jooksul olen hakanud unustama inimeste nimesid. Ka igapäevaselt suhtluses olevate. Unustan ka muid asju mis räägitud ja ka kokkulepitud. Asju ei leia ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsuse liike on mitmeid ja seetõttu unustamise jt tunnused võivad olla tingitud paljudest haigustest või nende kaashäiretest.
Üleväsimus ja depressioon annavad vale-dementsuse e väsimuse taandusdes ...

Loe edasi

Alzheimeri tõve avaldumisvormid ja ravi.

Lühiajalised mälu- ja kõnehäired

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mäluhäireil palju põhjusi: üleväsimus, depressioon, mingi somaatiline või siis psüühiline häire ja alles siis - dementsus (ka neid mitmeid
a) orgaanilise ajukahjustuse taustaga,
b) vaskulaarsed ...

Loe edasi

Psüühikahäired - kas Alzheimeri tõbi?

Tere.

Soovin teavet ALZHEIMERI kohta. Minu emal (76 a.) on juba aastaid probleeme alkoholismiga ja uriinipidamatusega. Nüüd on ta hakanud asju unustama, käitub ebaadekvaatselt.
Vanemate ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Inimesel võib kops või siis maks haige olla - see meid imestama ei pane. Nii ka Psüühikaga - võib mitu häda korraga olla:
a) alkoholism oma mõjudega organismile, ka alkohoolne amneesia (mäluhäire) ...

Loe edasi

Mäluhäired 90.a.

90.a.ema avastab poest välja tulles, et ei tea, kus on ning kus oleks kodutee. Aitas tuttavate asjade seostamine (tänav ning ehitis seal). Samuti eluaeg tuttavas toidupoes ei tea enam, kus on leib või ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus, unustab, eksib. Panna randmeside lähedase inimese tel numbriga ja lähitulevikus ilmselt üksi mitte välja lubada - eksib, juhtub õnnetus.
Konsulteerida psühhiaatriga.

Pankurite ...

Loe edasi

dementsus

Tere lgp.dr.J.Ennet.
Minu ema kannatab dementsusega segas formis.Juhtub mõni kord nii,et temaga üldse võimatu suheldada.Kas on mõtte ja kasu osta kuulmise aparaat?
Parimatega L.K.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus võib areneda nii kaugele, et ta üldse kaaslaste jutust aru ei saa. Siit mõte, et kuulmisaparaati vaja ei ole. Aga inimene elab ka helide ilmas ja seetõttu on sellest aparaadist ka suuresti kasu. ...

Loe edasi

Dementsus

Tere!

Kui inimesele on diagnoositud multiinfarktne (valdavalt kortikaalne) vaskulaarne dementsus (F01.1 veebruaris 2008 ning F01.0 aprillis 2008), kas ta on otsustusvõimeline?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus e nõdrameelsus on teisisõnu vaimse arengu tagasilangus (võimete langus). Kui inimene on Geenius ja temal algab dementsus (regress e tagasi-allalangus vaimsetes võimetes - esiplaanil värske mälu), ...

Loe edasi

PARKINSONI TÕBI JA DEMENTSUS

Vanaema (78) oli parkinsoni tõve diagnoosiga rohtusid võttes kodus täiesti normaalne.Kord leiti ta oma voodist aga täiesti teovõimetuna. Ta oli üksi olnud niimoodi juba paar päeva. Algul arvasid arstid, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsusel mitmeid variante: Alzheimeri tõbi, vaskulaarne dementsus, neuroloogilistest häiretest tingitud jne. Temal Parkinsoni tõbi, ilmselt ka ateroskleroosi parasjagu. Psühhiaater ütleb täpse diagnoosi. ...

Loe edasi

dementsus

tere, kas on võimalik, et 78.aastane, kelle diagnoosiks on dementsus(pöördumatu) võib olla lisandunud ka skisofreenia jälitamine jne. pidev hirm,et tegemist vandenõuga tema vastu?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skisofreenia sellise elutarkus (vanuse) juures enam tekkida ei saa. Skisofreenia on puberteedist 25-30-ni "avanev" haigus. Peale 30. ta ei teki. Ei saa tekkida. Need psüühikahäired, luululised elamused ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: