Varajane dementsus 18.06.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 43 aastane mees. Viimase 3 aasta jooksul olen hakanud unustama inimeste nimesid. Ka igapäevaselt suhtluses olevate. Unustan ka muid asju mis räägitud ja ka kokkulepitud. Asju ei leia üles jne jne. Minu küsimus on kui vara võivad esimesed alzheimeri või dementia sümptomid esineda? Omastele ei julge midagi rääkida. Umbes viis aastat tagasi diagnoositi seletamatu raua aneemia ja nüüd käin aegajalt rauda veeni manustamas.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Dementsuse liike on mitmeid ja seetõttu unustamise jt tunnused võivad olla tingitud paljudest haigustest või nende kaashäiretest.
Üleväsimus ja depressioon annavad vale-dementsuse e väsimuse taandusdes ja depressiooni kõrvaldamisel kaob ka see vale-dementsus.
Aju verevarustuse häired (ateroskleroosist, kõrgvererõhutõvest, traumadest jne) võivad anda dementsuse sümptome - nö vaskulaarne dementsus.
Mitmete neuroloogiliste haiguste kaaslaseks võib olla dementsus.
Perearst ja verevarustuse uuring, neuroloog ja vajalikud neuroloogilised uuringud,
psühhiaater ja tema nägemus.
Alustada perearsti juurest.
Korralik öine puhkus - sellest alustada,
Ei kahjusta (alkohol, suits jne) vaid tugevdan ennast.
Kerge kehaline aktiivsus - paraneb ka aju verevarustus.
Minu Ringutus-Sirutus ja Painutus-Lõõgatus (minu Palve esimene samm) vabastab stressist ja parandab aju verevarustust, seega aitab ka mälu tegevust edendada.
Head tegutsemist!
Tervis tuleb kätte võidelda-harjutada - hõbekandikul seda keegi pakkuma ei tule. No ei tule.
Jüri O.-M. Ennet