Ärevus, depressioon, isutus, oksendamine 24.06.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördun Teie poole suure murega - läksin oma poisssõbrast (vanus 20) umbes 2 kuud tagasi lahku, kuid see mõjus talle väga laastavalt. Tal tekkis unetus (jääb heal juhul magama mõneks tunniks kella 7-8 paiku hommikul), depressiooni-/paanikahood (ühel hetkel hakkab hingeldama, õhku ei jätku, tekivad värinad, hakkab nutma), ei suuda süüa (ta on niigi peenike ning nüüd on ta veel 7kg alla võtnud), põhjendamatu oksendamine, kaotab teadvust tihti (talle on kutsutud ka kiirabi sellepärast ning veetis 3 päeva haiglas, kust talle öeldi, et ta peab rohkem magama), välja on löönud ka mingi närvidest tulenev nahahaigus, mille vastu ta saab ravi (Diprasoline) ning tal esinevad tugevad peavaluhood. Samas on tal ka paremaid hetki, kus ta suudab rõõmu tunda ja ma suudan teda sööma panna. Samuti käis ta selle aja jooksul 2 korda nädalas psühholoogi juures, kus talle kirjutati 3 erinevat ravimit (kahjuks ei oska ma nimesid nimetada). Enam ta psühholoogi juures ei käi, kuna doktor on suvepuhkusel.
Kas te oskate kuidagi mind või teda aidata? Kas peaks leidma uue psühholoogi või psühhiaatri, kelle poole pöörduda? Kas mina üldse tohiksin temaga suhelda? Kardan tema pärast, sest ma ei saa iga kell tema kõrval olla, kui ta peaks kokku kukkuma või abi vajama.

Siiralt Teie abile lootes

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui lahku, siis lahku, edaspidi enam "lüpsta" siia-sinna ei ole soovitav. Kõrvalseisjana abi võite teatud distantsitundega soovitada.
Depressiooni korral (millel põhjus ju olemas) on oluline:
1. otsustamatus muuta otsusekindlaks, s.o. lahkuminek on otsustatud.
2. See südamevalu tuleb üle elada ja see vajab aega, seda kiirendada ei saa. Mured kaovad, rõõmud jäävad.
3. Esile kerkinud depressioon ja stress oma mitmete sümptomitega "soovib" AD-d, millel oleks ka suur rahustav-uinutav toime. AD on oluline.
4. Kehaline aktiivsus ja oma igapäevatöödesse sukeldumine - viib mõtted-emotsioonid uuele rajale.
5. Esimesed armastused on ikka naa rabedad, aga ega sellepärast nunnutamise-haletseja rolli tohi laskuda. Raskused teevad tugevaks ja elu läheb edasi - see olgu lipukirjaks.
Tervitusetega,
Jüri O.-M. Ennet