Jõuetus, huvi puudus, ärrituvus 11.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba umbes aasta on painanud täielik jõuetus ja huvi puudus igasuguse tegevuse järele. Mingit kurvameelsust pole, enesehinnang on pigem kõrge kui madal, lihtsalt juba hirm tekib, kui planeerin ükskõik millist tegevust ja igasugune huvi puudus. Isegi koristamine on üle jõu käiv. Lisaks sellele tekib viha ja ärrituvus iga väikese asja peale. Kardan, et varsti ei suuda enam ennast talitseda. Varasemalt viha ja ärrituvus puudus, oli ainult apaatia.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

A. Meid ahistab ühiskonnaelu (selle faktorid-agensid on inimesele üliolulised) kahepalgelisus - jutu järgi on meil elu nagu laulus: hommikul on hea, lõuna paiku parem, õhtul uudistes juba väga-väga hea.

Aga paljude tegelik elu selliste refräänideni ei küüni. Seega, kui ise oletegi haljal oksal, siis tuleb eestimaalaste-kaasmaalaste "oksaaluseid" ka haljale oksakesele aidata - lõppkokkuvõttes oleme ju ikkagi tervik. Peaksime olema tervik oma keele ja meelega.

B. Isikliku elu sihid olgu ka paika pandud - Töö-vanker, Lapse-vanker jne (vt Tervisemaja soovitused-sihid raamatus "Väljavalitu").

C. Kehaline ja psüühiline töövõime, rahulik hingeelu. Siin: võitlus depressiooni ja stressi vastu, elurütmid-päevaplaan, töö- ja puhkerežiim, toit ja kehaline aktiivsus. Nii see tervise viljasalv teri kogub.

D. Lurich, Palusalu, Keres, Talts jne suutsid. vt. nende elufilosoofiat. Paavo Kivise raamatud Jaan Taltsist on siinjuures väga kosutavad.
Fr. Nietzsche on Zarathustra jt on jõuliselt psühhoteraapilist abi e. enesekindlust ja optimismi andvad.

Eeskujud nakatavad, suurmehed/-naised on ju ka luust ja lihast, aga erinevad meist eesmärgikindluse ja tahtejõu poolest. Nemad julgevad omi unistusi realiseerida, nad ei kahtle selles, nad on nagu jumaliku juhtimise all ja raskused selle teel on neile karastuseks, motivatsiooniks, et veelgi tahtekindlamalt edasi liikuda.

E. vt. varasemaid soovitusi ja sealt koorub ka mõni prakitline tegemine, mis elusihti ja reipust lisab.

F. Eile vaatasin TV-st ühte loodusfilmi, loomade olelusvõtlust karmil Põhjakaarel. Külm, lumine maastik, piisonilaadsed sarvilised ja karvased ja suured ja suure karjana ning kaks hunti (isane ja emane) - näljased. Põgenemine-jälitamine, saaklooma valimine, kahekesi koos rünnak. Isane hunt sai võitlus käigus veidi kannatada ja loobus, emahunt jätkab võitlust. Emane saab paar korda ka piisonilaadse sarvelt-lendu proovida, jalahoobiga kannatada, on verine, aga ikka veel elus.
Väsivad mõlemad.
Tavamõistus ütleb, et nüüd taanduvad mõlemad (aga karmis looduses oleks see mõlemale Surm). Katkine ja verine Emahunt ründab veel ja Võidab.
Nüüd on Emahundil võimalus veel ellu jääda (kui vigastused eluohtlikuks ei osutu). Ju saab suutäie ka Isahunt ja on järgmine kord Eluvõitluses väärilisem kaasvõitleja, koosvõitleja.

Elu on võitlus, raskeim on seejuures enda sihitusest ja tahtenõrkusest võitu saada.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet