Ärevus-elevus, söögiisu kadu 29.01.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, J. Ennet!
Millest on selline asi tingitud ja kuidas on võimalik sellest üle saada? Muidu mul probleeme ei ole, aga nüüd, kui olen leidnud endale n.ö printsi, on üks probleem esile kerkinud. Nimelt kui lähme koos kuhugi sööma, siis mul kaob söögiisu täiesti ära ja tekib lausa vastumeelsus toidu suhtes. Mees-sõbrale aga tundub, et üks tee minu südameni jõuda või kohtamiste vältimatu osa on kuhugi välja sööma minek. Ma söön muidu ka vähe, juba lapsest saadik (olemata alakaaluline) ja üldiselt söögikohtades pannakse väga suured portsud. Mees-sõber arvab, et mida rohkem ja uhkemalt mulle seal söögikohas välja teeb, seda parem on. Mul on jäänud seal alati toit järele ja eelmine kord käis nagu toit suus ringi ja ei tahtnud sugugi seda süüa. Nagu käedki hakkasid värisema ja süda kippus pahaks. Ma kardan, et mees, kes on niigi mu südamesse koha leidnud, hakkab vaatama, et mul on midagi viga. Mis viga oleks käia sellises söögikohas, kus on rootsi laud ja võid ise valida, mida ja kui palju võtad. Aga sõber tahab viia restorani, kus menüü ees ja võid ise valida. Miks tekib mul selline asi armastatud mehe seltskonnas olles, kui muul ajal on kõik korras? Ta nii väga hoolib minust, et muretseb ka siis, kui ma liiga vähe söön, et ega haige pole. Üldiselt kaob mul söögiisu ka enne eksamit ja enne avalikku esinemist. Kui pinge langeb, on jälle kõik ilusasti. Palun Teie nõu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sõnaline suhtlemine ongi oma soovide ütlemiseks. Tulebki otsesõnu sellest toidukogusest ja söögikohast rääkida. Küll tark mees sellest aru saab. Spetsiaalselt liigsöömist harjutama hakata ka ei ole mõtet. Sumoga tegelevad ju teised.
Peale toitumise on ju miljon muud võimalust ühistegevuseks - neid siis kasutada. Kui olete juba rohkem omavahel kohanenud, siis see söögikohahirm kaob.
Tableti asemel soovitan veidi psühhoregulatsiooni harjutada - sellest on alatai abi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet