Rasedus ja depressioon 06.01.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on olnud juba aasta probleeme hingamishäiretega. Olen isegi Teiega ühenduses olnud sellel teemal. Tükkitunne kurgust nüüdseks kadunud, aga hingamisraskused on veel siiani (mitte enam nii rasked). Arvatavasti on see siis ikkagi tingitud stressist? Soomes olen uuringutel käinud ja füüsilise tervise näitajad korras olnud. Nüüdseks olen 6. nädalat rase. Olen ise väga last tahtnud, kuid nüüd, kui sain teada, et olen rase, on kohutav hirm raseduse ees. Last enam ei taha ja tunnen, et pole õige aeg emaks saada. Kardan ka olla rase, kuna mul on hingamishäired ja kardan, et suvel suure kõhuga vastu ei pea. Kas abordi tegemine teeks asja lihtsamaks? Äkki peaks enne ravima ja siis lastele mõtlema?! Kõik tundub negatiivne ja paha. Tunnen ise ka, et mul vaimne tervis ikka korras ei ole. Soome psühholoogile minna ei taha, kuna ei tunne ennast siin arstidega rääkides turvaliselt ja vabalt. Eestis käimine jälle tuleks liiga kallis. Kas oskate soovitada Helsinkis mõnda Eestlasest pühholoogi??? Tunnen ennast nii halvasti ja arvan, et selle tõttu varsti kaotan endale kallimad inimesed, kuna suhelda ma ka enam normaalselt ei oska! Tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rasedus on imeline, Laps veelgi rohkem. Organism ja psüühika otsivadki uusi lahendeid elamiseks. Hingamise päras ei maksa karta: jalutuskäigud on igati tervitatavad ja siis see minu vabastav kuristamine: loks vett suhu ja kuristades kujutleda, et Va-ba-nen ---sellest ja sellest ...ning samal ajal ka mõttes seda mantrat-sisendust öelda. Iga kuristamise mulks on nagu vesiluku tagant vabanenud sisepinge - mulks ja vaba, mulks ja rohkem vaba, veel mull-mull-mulks kuristades ja veelgi rohkem organism-psüühika vabaneb sellest (mida just mõtlete-kujutlete-ütlete). Mõnuga, rahulikult, mitte pingutada. Kuristades jälgida, et kael-õlad oleksid võimalikult pingevabad, ka keha, kogu psüühika. Teha mitu korda päevas, kindlasti hommiul ja õhtul.
See aitab!
Rasedus on imeline ja ime vajabki muutusi organismis.
Kõike kaunist!
Jüri O.-M. Ennet