Hirmutunne inimestega suhtlemise ees 28.08.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Minus on järjest rohkem süvenenud hirmutunne inimestega suhtlemise ees. Asi on läinud ka nii kaugele, et loobusin tööst sel aastal. Ma lähen juba paanikasse, kui töökaaslane või ülemus mind kõnetab, süda hakkab taguma, käed värisema, punastamine. Kardan üldse ka suhelda. Samuti on mul ka meeleolulangus, tahtmine üksi olla, kergesti ärritumine, on olnud ka unehäired. Selline seisund segab väga minu elu, mul pole tahtmist midagi teha ega kuhugi minna.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui inimesel on sotsiaalsed probleemid (probleemid ülemustega, töökaaslastega, alluvatega, suhtlemishirmud, kodutülid, probleemid riikliku sotsiaalsüsteemiga jne), siis on tal kindlasti ka kehalised, meelelised (psüühilised) ja hingelised (tundeelulised, emotsionaalsed) häired. Neid valdkondi tuleb ravimisel ka kasutada. Alustuseks e esimeseks sammuks on alanenud meeleolu kõrvaldamine, põhimeeleolu parandamine. Seega - AD (antidepressant, määrab psühhiaater) on alustuseks. Järgnevalt tuleb korrigeerida uni, kõrvaldada kergesti ärritumine. Siin (vajadusel) arstirohi või siis psühhoregulatsiooni valdkonna harjutused (vt. minu Palve-Meditatsioon, selle esimene samm). Siis tulevad kehalised harjutused, siit siis ka kogu organismi tugevdamine ja eelnevaga koos - oskus liigsetest pingetest vabaneda (vt. minu raamatust "Väljavalitu" vastavaid valdkondi: ptk 15. - Aurukatel, ptk. 16. - Ristkülik diagonaaliga ja uued prillid). Viimane ravi ja enesetugevdamise tasand on sotsiaalne. Siin on vajalik omandada mängulisus (eelkõige Nagu teatrimäng, Nagu sportmäng). Siin on kasulik lugeda näitlejate elulugusid ja nende tegemistest õppida, enda peal praktiseerida. Suudavad nemad suhelda ja esineda, siis suudan ka mina! Sostsiaalsesse valdkonda jääb ka aktiivne osalemine ühiskonnaelus - õiged valikud, õiged hääletamised, akltiivne tegutsemine enda ja ühiskonna huvides. Poliitiliselt tuleb aktiivne olla, ühiskonnaelu on vaja muuta, sest muidu need meie tervisele olulised ühiskonnaelu tegurid ning tingimused ei parane.
Usk endasse viib edasi ja annab väge.
Kannatlikkus ja tegutsemine viib sihile.
Koostöö psühhiaatriga on esimene samm.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet