Hirm inimeste ees , suhtlemise raskus ning enesekindlus 16.02.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure, mis tundub vaikselt üle pea kasvavat. Üritan seletada ja loodan et liiga keeruliseks ei lähe.

Nimelt on võõraste inimestega suhtlemine mulle väga raske, kohe kuidagi ei tule sõna suust ja ma isegi ei kujuta ette mida ma kardan. Kui aga võõrastega suhelda ei oska , paistan neile igava võitu ning kõik tõmbavad ka minust eemale seepärast. Kunagi kui veel oma vanade sõpradega suhtlesin oli juttu nii et ei jõudnud äragi kuulata, nüüdseks aga enam nendega ei suhtle ja ei soovi ka sinna pätipunti tagasi minna. Kuid uusi tutvusi ma endale kuidagi ei saa kui nii napisõnaline olen võõrastega/töökaaslastega jne. Kuidas saaksin ma seda parandada?

Hirm inimeste ees on viimaste aastatega aina suurenenud , millegipärast mul peas käivad kuidagi imelikud mõtted kõikide inimeste kohta nii. Kardan kuidagi et keegi tahab mulle halba, mitte otseselt midagi teha aga minu seljataga mind taga rääkida või näpuga näidata jne, erinevatest lausetest ja tegudest võtan kuidagi nii kinni nagu aimaks halba neist. Ja arvan et kõik naeravad mu seljataga minu üle kuigi loodan et see nii ei ole. Raske on seda seletada. Ka selliseid situatsioone on aset leidnud kui inimesed sosistavad oma vahel ja arvan et nad räägivad minust midagi, kuulen ka mõnda sõna ja panen enda jaoks pildi kokku kuid hiljem tuleb välja et nii ei olnud, alati muidugi nii hästi ei lähe ja ikka räägitakse ka minu kohta. Selle peale tõmban end veel rohkem kerra ja ei julge neile enam otsagi vaadata jne. Kuidas seda parandada?

Enesekindlusega on mul probleeme olnud juba lapsest saadik , kui ma isegi tean ja olen kindel kuidas midagi tegema peaks siis tegevust alustades tuleb ikka kahtlus ja ebakindlus. Seda näevad ka kõik teised minu ümber. Ka igasuguseid muid näiteid saaksin tuua enesekindluse puudumisest. Võrreldes ennast teiste inimestega kes on enesekindlad siis see on siiski tõsine probleem. Kuidas seda saaksin parandada ?

Parimat soovides !

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Osa inimesi on liigselt täpsed, liigselt põhjalikud, oludele mittevastavalt analüüsivad. Tallinn - Tartu vahemaad mõõdame me tavaliselt km täpsusega, selline inimene mõõdaks seda meetsi ja isegi cm täpsusega.
Teistega suhtlemisel samasugune mittevajaliku põhjalikkusega mõõtkava.
Järeldus - liigselt hea ei ole alati kõige parem.
Sisepingeid vähemaks (vt varasemad soovitused) kehaliste harjutuste ja relaks-harjutuste abil.
Psühhiaatri jutule soovitan ka minna - head rohud olemas, mis seda üli-täpsust rahustavad ja vabamat-enesekindlamat mõõtkava aitavad endas leida.
Psühhiaater, Rispolept väikeses annuses õhtul oleks sobilik.
Koostöös psühhiaatriga leiate õiged lahendid.
Jüri O.-M. Ennet