Ärevushood,Unehäired 22.02.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist. Olen 22a noormees ja kannatan tugevate ärevus/paanikahoogude all.Hood on igapäevased . Hakkasid pihta kuskil 5a tagasi , olin sel hetkel kanepi põhimõtteliselt igapäevane suitsetaja..peale seda esimest hoogu ( Õhuspuudus ja minestamistunne) jätsin kanepisuitsetamise ära ja pole tänaseni uuesti teinud,tol hetkel arvasin et asi oligi selles ja mingiaeg oli kõik rahulik. Siis asusin tööle välismaale ja kuskil 2 kuul hakkasid need samad hood ja hirmutunne hoogude ees tööjuures pihta...alguses kord nädalas hiljem juba oli hirm hoogude eest ja hakkasid ilmnema ülepäeva ja mõni nädal isegi igapäev ja need on kestnud siiani..olen hakanud muutuma antisotsiaalseks , ei taha kuskil käiia ega suhelda inimestega kui nad pole just kõige lähedasemad, isegi telefonis ei taha või ei julge eriti rääkida. Käin igapäevaselt tööl ja viimasel ajal on hakanud hood ka autossõidu ajal ja isegi kõrvalistudes..bussiga ei taha yldse sõita, sealt pole mul kuhugi põgeneda ja hirm teiste ees kokku variseda on väga suur. Rahvarohkeid kohti väldin ka (suured ostukeskused, kino jne) Nüüd kuskil kuu tagasi võtsin julguse kokku ja läksin kohaliku psühhiaatri juurde, ta pole kyll eriti hinnatud ja mainekas aga mõtlesin et abiks ikka.. kirjutas siis välja mulle bromazepamid 3mg . poolteist tablettipäevas 5 nädalat.nendega tundsin ennast hästi ja tööl ja mujal kõik sujus ..ei olnud sellel ajal ühtegi hoogu aga ilmnesid vihahood ja tujukõikumised, ja ma ei saa aru kuidas see rahustite all võimalik on aga oli. Nüüd on need rohud otsas ja arsti kätte ei saa see on nagu kuuvarjutus siin väikelinnas. nüüd on tohutud uneprobleemid ja tugevad ärevushood, nii tugevad et isegi mõned päevad ei suutnud töölegi minna . õnneks tööandja on sugulane ja mõistis mu olukorda. aga nii ei saa elada. Kas AD ravi suudaks mu olukorda muuta? või mida truleks õldse ette võtta?

Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) kannatan tugevate ärevus/paanikahoogude all. Hood on igapäevased . Hakkasid pihta kuskil 5a tagasi , olin sel hetkel kanepi põhimõtteliselt igapäevane suitsetaja
# Ärevushäired: tekivad situatsioonis,
+kus ei ole reaalset ohtu;
+hood ei ole piiritletud mingi kindla või ettearvatava situatsiooniga;
+hoogude vahel suhteliselt vaba, ärevusest vaba, aga + siiski on ootusärevus (hirm uue paanikahoo ees) üsna tavaline;
+need häired on ravitavad ja iseeneslikult nad suuresti lahkuda ei taha - vaja ravida, vaja harjutusi teha, eluhoiakut muuta.
2) asusin tööle välismaale ja kuskil 2 kuul hakkasid need samad hood ja hirmutunne hoogude ees tööjuures pihta.
# keskkonnamuutused esitavad inimpsüühikale uusi nõudmisi ja see vajab ka organismi-indiviidi teadlikku muutmist. vt jällegi see minu 3E-printsiip (Ennistamine, Edendamine. Ennetamine) on oluline ja selle järgi Tegutsemine. Teod ravivad, treenivad, tagavad profülaktika.
3) kirjutas siis välja mulle bromazepamid 3mg . poolteist tablettipäevas 5 nädalat
# see
...paam unustage kohe ära, see ei muuda asjaolude olemust.
Vajalik on AD ja Harjutused.
4) nüüd on tohutud uneprobleemid ja tugevad ärevushood, nii tugevad et isegi mõned päevad ei suutnud töölegi minna
# und soodustav AD ja harjutused on lahendiks. Sportlik eluviis.
5) Kas AD ravi suudaks mu olukorda muuta? või mida truleks üldse ette võtta?
#
+Päevik,
+3E-d ellu rakendada.
+AD roll väheneb vaid harjutusi tehes (vt ristkülik diagonaaliga printsiip -
tekib kaks kolmnurka:
a) vähenev kolmnurk iseloomustab ajateljel AD vähenemist, aga
b) see toimub ainult siis, kui harjutuste ja kehalise aktiivsuse osakaal suureneb - vt suurenev kolmnurk selles diagonaaliga ristkülikus.

+NB! Religioonides ja ka väljaspool religioone on suure tähendusega rituaalid (olemuselt tingitused e tingitud refleksid e nn Ivan Pavlovi koerake)..

+NB! Selline tingitus tuleb välja töötada harjutuste ja ravimiga (Minu Palve-Meditatsiooni harjutus ja AD - rohi-harjutus, rohi-harjutus... nii 3-4 nädalat ja siis juba harjutus toimib rituaalina=tingitusena!

NB! See on see on minu viimaste viisaastakute suurim ravitarkus, 3E tarkus. See toimib, toimib tegusid tehes - harjutades.

Tegudele!
Jüri O.-M. Ennet