Ahistaja küüsis 17.01.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mind ajendab kirjutama probleem, millest oma mõistuse, nõu või jõuga enam väljapääsu ei oska otsida. Probleem on nimelt selles, et meie perekonda ahistab erotomaan (naisterahvas), kes kujutab endale ette, et tal on mingi "suhe" minu elukaaslasega (kooselu 15 aastat). Põhjus sai alguse sellest, et 2 aastat tagasi tekkisid meil kodus pinged ja hõõrumised (mis polnud tingitud omavahelistest suhetest, vaid muudest probleemidest). Mees kuritarvitas alkoholi ning käis nii-öelda "ula" peal end maha maandamas, sest talle tundus, et kogu maailm - kaasa arvatud mina - oleme tema vastu ning ei mõista teda ning otsis lohutust kõrvalt, kus "kõik-kõiki-hästi-mõistavad" jne. Ning sattus oma eksirännakutel patustama selle naisterahvaga. 15 aasta jooksul õpid oma elukaaslast üsna põhjalikult mõistma ning tead, et tema jaoks oli see "ühe korra" juhtum. Pahameelt leevendab tema vastu ehk seegi, et me elasime sel perioodil koguni lahus. See üks õhtu on aga meid jäänud nüüdseks kummitama juba paar aastat. See naisterahvas sõna otseses mõttes ahistab meie peret. Esmalt muidugi ta üritas mu meheni "jõuda". Helistas talle päevas lugematuid kordi. Mees üritas viisakalt selgitada, et tal on pere, palus rahule jätta (viisakalt), palus mitte helistada. Ei mõjunud. Seejärel ta hakkas lihtsalt telefonikõnesid vältima. Hakkasid saabuma lugematud SMS-id. Mees ei vastanud neile. SMS-id võtsid kas väljapressiva, ähvardava või nõudva kuju. Kuna oodatud vastust ei järgnenud, hakkas see naisterahvas konkreetselt minu meest jälitama, luuras ümber meie maja, ootas teda, soovis mingeid asju klaarida, tõkestas tal teed, hüppas auto ette...jne jne jne. Talle sai ka väga halvasti öeldud, konkreetselt, et "piiks-piiks-piiks jäta rahule!". Ei mõjunud. Seejärel võttis ta ette minu. Hakkas mulle helistama, soovis mingeid asju klaarida, et stiilis "kaua niimoodi võib" jne. Kohtusin selle naisterahvaga, sest üritasin nii-öelda kasutades oma naiselikku instinkti ja inimlikkusega arvestades talle mõistuse pähe tuua. Pärast seda ta hakkas mind täiega vihakama ja ähvardama. Ta ähvardab mind kohtusse kaevata, mingite "tapmissüüdistuste tegemise eest", materjaalse kahju tegemise eest ja jumal teab mille eest. Saadab iga päev mu mehele mingeid alandava, solvava, ähvardava sisuga SMSe minu aadressil, mustab mind, samal ajal terroriseerib mind, jätkab väiteid nagu neil oleks siiani mu mehega mingi tohutult romantiline suhe, millest mina "dementne eit" ei pidavat aru saama.
Mul on tõesti mure. Ma ei tea mismoodi sellise inimesega peaks käituma või kuhu abi poole pöörduda. Siinkohal on hea ütlus, et ei aita ei hea ega kurjaga, sest mitte miski ei mõju. Me ei saa isegi tema taotlustest aru, et miks ta seda teeb. Oleme üritanud laskuda nii-öelda "tema tasemele", et mõelda nii nagu tema või üritada mõista, miks ta nii teeb, ning see on täiesti võõras keskkond, kus ei saa aru, mis seal peas toimub. Palun öelge, mida sellises situatsioonis teha, sest see ajab iga täie mõistusega inimese enda peast hulluks. Ette tänades! K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleemi lahendus keeruline, aga siiski:
1) mitte anda võimalusi kontaktideks või neid siis minimeerida,
2) kui ahistamine muutub ähvardavaks, siis politseile vastav teade,
3) ahistaja ilmselt vaimse tervisega "puntras" ja vajab abi (tema lähedased, töökaaslased jne).
Rahu, ainult rahu,
Jüri O.-M. Ennet