nagu ikka : uni ja ärevus 12.05.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olin aasta tagasi kimpus depressiooniga ja tarvitasin selleks ravimit Coaxil. (Ravi kestis 6 kuud). Tänaseks olen lahendanud depr peapõhjuse (vaimne ja füüsiline vägivald ühe meesterahva poolt), aga nüüd on löönud välja totaalne ärevus, kuigi asjad peaks korras olema. Uni on ka kehv, uinun ilusasti, aga magan pinnapealselt ja näen igasuguseid totrusi. Ka selliseid, et pääsen viimasel minutil mõnest katastroofist voi hukust, jne. Vägivald oli mulle füüsiliselt väga kurnav.
Magamiskoht on veesoonte osas kontrollitud, pea on põhja suunas, püüan ka end füüsiliselt liigutada ja toituda tervislikult, kohvi ei joo üldse. Olen üldiselt väga tundliku närvisüsteemiga, iga väiksemgi asi võib mind viia tasakaalust välja (elasin kunagi pikka aega veesoonte peal, mis tegid väga tundlikuks. Teised inimesed minu endisest kortermajast kurtsid sama probleemi). Teen ka koostööd psühhiaatriga. Rohtusid pole rohkem tarvitanud. Olen proovinud apteegist ka rahustavaid teesid, aga mõned neist (eriti mis sisaldavad humalat) teevad pea järgmisel päeval väga raskeks ja keskendusmisvõime on 0. Coaxil mõjus küll hästi, aga ma ei taha rohtusid enam süüa, sest temast väljaltulek oli ka suht jube.
Või peaks teie arvates? Saaks selle une korda. Aga äkki on ikka mingi probleem veel mis vajab lahandamist? On see normaalne, et 1,5 kuud peale traumat (olin selle mehega kimpus 2,5 aastat) olen veel ärev?
Tervitades,
Naine 35

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elu toimub olevikus. Mineviku-negatiivne unustada, sealt minevikust noppida välja vaid tarkuseterad. Vaade tulevikku (eesmärgid-sihid). Uus suhe. Hingehaav vajab paranemiseks veidi aega.
Minu harjutus - saate tunnetuse ruttu kätte. Mõnusad mõttevestlused Esivanemate, möödunud aegade Tarkadega jne - valik on ju igaühe enda käes. Aitab probleemidele lahendusi leida ja sellele ikka järgneb rahu, rahulik uni. Seda võib ka kirjaliselt teha - vt. Jaan Kaplinski "Isale."
Mulle isiklikult ka see kahekõne meeldib. Vahest on ka nii, et vestluskaaslane ei vasta. Eile vestlesin auväärse Konfutsiusega Eestirahva asjadest ja enda arvamistest. Visioon oli hea, istus väärikalt ja vaid noogutas suursuguselt minu juttu kuulates. Tegin ka aupaklikult vastunoogutusi. Mina sain Tema hoiakust hästi aru ja seda ma ju vajasingi.
Eks me selliselt oma südame sügavustesse jõuamegi. Sealt siis ka arusaam, rahunemine, rahu.
Võib ka Väike-Vankriga sõitmas käia - rajad avarad ja politsei ei hüppa Tähekese tagand ootamatult sõiduvankri ette.
Leiate oma tee, leiate ka uneraja.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet